Zwykły monitor vs dla gracza – czy różnica jest zauważalna? - Publicystyka

10
TommyLee

Kolejne, nowsze, lepsze i szybsze modele wypuszczanych na rynek monitorów gamingowych, zachęcają zestawem dopracowanych parametrów oraz innowacyjnymi funkcjami. Obserwując kolejne generacje sprzętu dedykowanego graczom, na usta ciśnie się jednak pytanie - czy różnica między zwykłym monitorem, a urządzeniem typowo gamingowym naprawdę jest aż tak zauważalna? Nie bez przyczyny monitor gamingowy stanowi osobną kategorię osprzętowania komputerowego, jednak efekt jaki może zapewnić urządzenie, nie jest zależny jedynie od parametrów wyświetlacza.


Dlaczego monitor gamingowy

Monitory dla graczy dedykowane są w głównej mierze dla osób żywo interesujących się gamingiem lub angażujących się w niego na poziomie profesjonalnym. Najczęściej chodzi o bardzo dynamiczną rozgrywkę online, w czasie rzeczywistym lub też bardzo wymagające sprzętowo produkcje. Wysokiej klasy monitor gamingowy, w połączeniu z odpowiednimi funkcjami, takimi jak technologia FreeSync i odpowiednim osprzętowaniem - jak mocna karta graficzna - pozwala na wyświetlanie gry w bardzo wysokiej jakości. Gwarantuje to płynność wyświetlania skomplikowanych animacji, wyeliminowanie problemu rwania się obrazu oraz pozwala graczowi na szybką reakcję, niezależnie od sytuacji. Wracając do początkowego pytania - owszem, jakość oferowana przez monitory dla graczy jest dostrzegalna, ale zależnie od tego, jak wykorzystywany jest sprzęt. Płynne wyświetlanie animacji, wysoka rozdzielczość i odwzorowanie kolorów znacznie poprawiają komfort w czasie gry - jednak nie każdej. Wybór zaawansowanych technologicznie urządzeń nie oznacza, że starsze gry, o oprawie graficznej stworzonej w innej technologii, zaczną nagle prezentować się lepiej.

Uniwersalny monitor czy do gier?

Uniwersalny monitor, wykorzystywany także do pracy i przeglądania Internetu, może być wykorzystywany jako monitor do gier, jednak ze względu na zestawienie parametrów, może wpływać na obniżenie komfortu płynącego z rozgrywki. Ponownie, dotyczy to w szczególności nowszych tytułów, o mocno rozbudowanym aspekcie graficznym i wymagających od gracza bardzo szybkiej reakcji. Dobierając monitor dla gracza, warto zwracać uwagę na rodzaj zastosowanych w nim matryc - technologia IPS LED pozwala na dobre odwzorowanie kolorystyczne i nie męczy wzroku podczas wielogodzinnej pracy, jednak monitor dla gracza powinien oferować przede wszystkim krótki czas reakcji, a co za tym idzie - szybkość. Matryce VA pozwalają na zachowanie bardzo krótkiego czasu reakcji oraz utrzymanie wysokiej częstotliwości odświeżania matrycy, dzięki czemu dynamiczny obraz prezentuje się nienagannie. Zwolennicy takich rozwiązań nie mają wątpliwości, że monitor do gier gwarantuje znaczny przeskok jakościowy, w porównaniu z urządzeniami uniwersalnymi, wykorzystywanymi do wielu różnych zadań. Trudno mówić o naprawdę wszechstronnych monitorach, sprawdzających się dla każdego gamera, niezależnie od poziomu zaawansowania, ale z pewnością dobór odpowiednich parametrów może przekładać się na emocjonującą i dynamiczną rozgrywkę.

 

Artykuł sponsorowany

O autorze
TommyLeeTommyLee
1057 0

1 Komentarz

awatar
woo (gość) rok temu

Potwierdzam, mam dwie iiyamki serii g-master na stoliku i nie zamieniłbym ich na nic innego. Fragi lecą same :))))

0 Odpowiedz