Podkładki cz. 1 – materiałowe i hybrydowe - Publicystyka

33
ravn

 

Na wstępie chciałem przywitać wszystkich w nowej serii tekstów, w których postaram się pokrótce opisywać wszelakie akcesoria gamingowe, od myszek, przez klawiatury i headsety, aż po inne bajery. Na pierwszy ogień idzie dwuczęściowy poradnik dotyczący podkładek – dzisiaj dowiecie się między innymi czy wybrać podkładkę dużą czy małą, dla kogo stworzono mousepady hybrydowe oraz na jakie modele warto zwrócić uwagę. Zapraszam!

 

Materiałowa czy hybrydowa?

 

Wielu graczy traktuje wybór podkładki jako rzecz marginalną w stosunku do reszty sprzętu. I faktycznie, na pierwszy rzut oka kawałek materiału nigdy nie będzie równie fascynujący co naszpikowany bajerami myszon. Często widywałem też sytuację, gdy naprawdę dobry gryzoń spoczywał na malutkiej powierzchni, nierzadko krzywej, nierównej. Kiedyś także popełniałem ten błąd, nie dając wiary głosom, że warto wydać nieco więcej na dobrą podkładkę – w czym (oprócz wielkości) może być lepsza? Zdanie zmieniłem wraz z pierwszym kontaktem z porządnym mousepadem, gryzoń zyskał nowe życie! Bo wiecie, ta „drobnostka” może zmienić wszystko.

W pierwszej części postanowiłem opisać najpopularniejsze wśród graczy podkładki, tzw. materiałowe, oraz bardzo do nich zbliżone hybrydowe. Pierwszą rzeczą, na którą powinniście zwrócić uwagę szukając mousepada są… Wasze myszki, a konkretniej najczęściej wykorzystywane zakresy DPI. Jeśli jesteście tzw. low sensami lub mid sensami (niskie i średnie ustawienia DPI), to powinniście zainteresować się właśnie szmaciakami oraz hybrydami (wszystkich high sensowców zapraszam na drugą część poradnika, która ukaże się już niebawem!). Miękkie podkładki zostały stworzone właśnie dla graczy używających dolnych zakresów czułości, myszka stawia na nich dość wyczuwalny opór, zapewniając dzięki temu znacznie lepszą kontrolę nad ruchami oraz precyzję, oczywiście kosztem szybkości. Naturalnie każdy model podkładki sprawuje się inaczej, jedne są naprawdę wolne i precyzyjne, inne natomiast zapewniają lepszy poślizg gryzonia kosztem kontroli. Istnieją też mousepady stawiające na złoty środek.

Tutaj właśnie dochodzimy do różnic pomiędzy materiałowcami a hybrydami – każdy szmaciak (nawet w „szybszych” odmianach) będzie stawiał na pierwszym miejscu kontrolę, a dopiero później prędkość, podczas gdy hybryda zapewni nam doskonałe wyważenie pomiędzy kontrolą a ślizgiem. Dla osób korzystających tylko z niskich/średnich czułości, lubiących czuć opór w trakcie poruszania myszą idealną podkładką będzie mousepad materiałowy, podczas gdy hybryda idealnie sprawdzi się także przy nieco wyższych wartościach DPI oraz grach wymagających szybkich, zdecydowanych ruchów gryzoniem. Hybryda jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem dla graczy lubujących się w intensywnych FPSach, którzy pragną jednocześnie jak najdokładniej „prowadzić” mysz. 

Jest jeszcze jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę – mianowicie rozmiar podkładki. Jest to wybór bardzo, bardzo ważny,  bowiem zbyt mały mousepad może bardziej przeszkadzać niż pomagać. Jak więc wybrać odpowiedni rozmiar? Z pomocą znowu przychodzą wartości DPI – im mniejsza czułość, tym większej podkładki potrzebujemy. Warto też spojrzeć, na jaką odległość musimy przesunąć gryzoniem, by kursor przemieścił się na monitorze od narożnika do narożnika (po przekątnej). Będziemy wtedy znali minimalną szerokość/długość podkładki potrzebną do tego, by móc wykonać taką czynność jednym, płynnym ruchem.

Co polecam?

 

Jeśli chodzi o podkładki hybrydowe, to zdecydowanie warto zwrócić uwagę na CM Storm Power RX oraz CM Storm Control RX – są to  jedne z najlepszych dostępnych na rynku hybryd, niestety bywają dość wybredne jeśli chodzi o myszy – o ile gryzonie laserowe w większości nie mają z tymi podkładkami problemów, tak optyczne bywają wybredne. Warto przed ewentualnym zakupem sprawdzić, czy posiadana przez nas myszka będzie z nimi współpracować. Poza tym są to jedne z najlepszych dostępnych na rynku hybryd – nie tylko doskonale wykonane, ale i bardzo duże. Inną propozycją wartą uwagi jest olbrzymi mousepad od Natec Genesis, M11 Maxi, który nie tylko oferuje bardzo dobrą jakość, ale także wyjątkowo niską cenę. Aha, i mówiąc olbrzymi wcale nie przesadzam – ma niemal metr długości!

W przypadku podkładek materiałowych szczególnie polecałbym Razer Goliathus w edycji Control lub Speed (w rozmiarze PRZYNAJMNIEJ medium, chociaż im większa, tym lepsza) – przez bardzo długi czas (jakieś 4-5 lat) używałem tego mousepada na co dzień, a skubany nadal się trzyma (obecnie śmigam jednak na hybrydzie)! Moim zdaniem Goliathus to jeden z najlepszych wyborów, jakiego możemy dokonać decydując się na zakup podkładki materiałowej. Drugą, równie ciekawą opcją są szmaciaki Steelseries należące do słynnej serii QCK – w ofercie znajdziemy nie tylko klasyczne, czarne mousepady (zwykły QCK średniego rozmiaru oraz duży QCK Heavy), ale też edycje specjalne, w których czarną powierzchnię zastępuje przepiękny motyw z gry. Z nieukrywaną przyjemnością muszę powiedzieć, że te ostatnie możecie zdobyć w naszym sklepie całkowicie za darmo, o ile zdecydujecie się na zakup jednej z wybranych myszek Steelseries (które uchodzą w środowisku za jedne z najlepszych!). Link do tej promocji (oraz do pozostałych podkładek) znajdziecie poniżej:  

Link do promocji:

http://gamedot.pl/sklep,promocje,gratis_podkladka

 

Linki do pozostałych podkładek: 

 

Hybrydy:

Power RX

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-pod-mysz-cm-storm-power-rx   -   119zł

Control RX

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-cm-storm-control-rx-440x350x5-mm-lycra   -   89zł

M11

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-pod-mysz-natec-genesis-m11-maxi-dla-graczy   -   39,90zł

 

Materiałowe:

Goliathus Control

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-pod-mysz-razer-goliathus-control-extended   -   129zł (wersja large 84,90zł, medium 67,90zł) 

Goliathus Speed

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-pod-mysz-razer-goliathus-speed-extended   -   129zł (wersja large 84,90zł, medium 67,90zł) 

QCK Heavy

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-pod-mysz-steelseries-qck-heavy   -   79zł

QCK z motywem z gry

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-steelseries-qck-black-ops-ii-orange-soldier-edition   -   44,90zł (dostępne także inne wzory)

QCK

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-pod-mysz-steelseries-qck   -   34,90zł 

 

  

 

O autorze
ravnravn
54 0

Z klawiaturą i myszką na biurku, konsolką w kieszeni lub padem w ręce jestem niemal od zawsze. Zajarany setką różnych rzeczy. Gry doceniam za emocje, klimat i magiczne „to coś”.

3 Komentarze

lukas10 9 lat temu

niby tylko podkładka a wybór naprawdę bogaty :)

0 Odpowiedz
{=V.S.F=}_Martino 9 lat temu

Czasami widziałem podkładki, które zawierały np. panoramę miasta nocą. W różnych miejscach zawierały czerwone kolory, na których myszka wariowała :)

0 Odpowiedz
Horn 9 lat temu

W końcu ktoś wziął się za konkretne tematy związane z poradami odnośnie sprzętu. Super pomysł, czekam na więcej!

5 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]