Czym sugerować się przy wyborze dobrej klawiatury dla graczy? - Publicystyka

111
Darius

Czym powinna wyróżniać się dobra klawiatura dla graczy? Jest kilka ważnych elementów, o których trzeba pamiętać przy ich zakupie.

Dobra klawiatura dla graczy jest ergonomiczna

Wielu z nas graczy boryka się z częstymi bólami nadgarstków, powodów jest kilka, ale najczęstszym jest ten, w którym zdarza się nam przesiedzieć przy naszym ulubionym tytule zdecydowanie zbyt długo, dlatego też ergonomiczna konstrukcja jest konieczna. Zapobiega cierpnięciu dłoni, i co bardzo ważne przeciążeniom nadgarstków. Przyjemność z rozgrywki oczywiście drastycznie wzrasta.

Klawiatury dla graczy są stosunkowo duże, ale to w większości przypadków spora zaleta. Pamiętajmy, że im lepsze usytuowanie wszystkich klawiszy tym lepiej będzie się wam na niej pracować. Wielkim atutem są duże i wygodne podkładki pod nadgarstki. Warto zwrócić uwagę czy nasz cel posiada układ klawiszy w systemie US, z dużym shiftem i spacją ten jest oczywiście lepiej wyprofilowany dla graczy. Ergonomiczna klawiatura do gier jest, zatem wartościowa zarówno ze względu na swoje właściwości ergonomiczne, jak i ze względu na podwyższenie efektywności.

Zaawansowane oprogramowanie i podświetlenie

Praktycznie wszystkie klawiatury dla graczy posiadają rozbudowane oprogramowanie, które umożliwia pełną personalizację. Począwszy od najprostszych ustawień, kończąc na tworzeniu rozbudowanych poleceń i mark. Większość klawiatur dla graczy posiada podświetlane klawisze. Spora cześć posiada bardzo ograniczone możliwości konfiguracyjne, które zazwyczaj kończą się na 3 predefiniowanych profilach podświetlenia, ale są też i takie, które pozwalają wybrać kolor z palety 16,8 mln każdemu klawiszowi osobno i stworzyć soje własne kompozycje świetlne. Rozwiązanie to zwiększa komfort i pomaga w rozgrywce głównie w nocy.

 Anti-Ghosting/N-Key Rollover oraz klawisze funkcyjne i makr

W dobrych klawiaturach dla graczy funkcja Anti-Ghosting musi być bardzo rozbudowana. Najlepiej gdyby obejmowała więcej niż 10 przycisków naraz. Klawisze funkcyjne natomiast zapewnią szybki dostęp do zasobów systemu i oprogramowania, do którego chcemy mieć szybki dostęp np. do przeglądarki internetowej. Ważne jest, aby posiadała, co najmniej 5 dodatkowych klawiszy makr, które będą bardzo przydatne w grach typu Moba i MMO.

Przełączniki

Na rynku występuje kilka rodzajów klawiatur. Dla graczy najlepszym wyborem będą tańsze klawiatury membranowe, bądź droższe mechaniczne. Każdy powinien dobrać taką, która spełni jego oczekiwania i spełni pokładane w nie nadzieje. Precyzja działania klawiatur mechanicznych polega na osadzeniu każdego z przycisków na osobnym przełączniku, w których elementem roboczym jest stalowa sprężyna. Są oczywiście zdecydowanie trwalsze od swoich membranowych odpowiedników, ale co za tym idzie są zdecydowanie głośniejsze. (Od 20 mln do nawet 80 mln kliknięć)

Najbardziej popularnymi przełącznikami mechanicznymi na rynku są Cherry, Outemu, Kailh, Apex, rozglądając się za dobrą klawiaturą do gier warto sprawdzić czy w takowe nasz potencjalny produkt jest wyposażony. Klawiatury membranowe pod przyciskami skrywają rozciągnięte w nich długie membrany, ich kliknięcie powoduje styk określonego obszaru z obwodem elektrycznym na płytce drukowanej. Są cichsze i lżejsze.

 

O autorze
DariusDarius
881 2

1 Komentarz

awatar
NOpe (gość) 2 lata temu

Macra w grach Moba? Cos przeoczylem ?!?

0 Odpowiedz

Zobacz w sklepie

  • Fotel dla Gracza Genesis SX33 Black-Red Nitro330
    699.00PLN
  • Torba do Laptopa Natec Boxer Black 17.3"
    78.72PLN
  • Zestaw dla graczy 4w1 Fury Thunderstreak Klawiatura + Mysz + Słuchawki + Podkładka
    119.00PLN

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres redakcja@gamedot.pl