Czy warto naprawiać dysk twardy w warunkach domowych? - Publicystyka

11
TommyLee

Jakie są rodzaje awarii dysków twardych i jak sobie z nimi radzić? 
Awarie dotykające dyski twarde to albo wystąpienie błędów logicznych, albo fizyczne uszkodzenie nośnika HDD. W przypadku, kiedy przyczyną uszkodzenia dysku jest błąd logiczny, problem nie jest trudny do rozwiązania. Błąd logiczny dysku twardego to nic innego jak błąd struktury danych, które zostały zakodowane na nośniku w formie magnetycznej.


Istotne jest, że przy błędach logicznych takie elementy jak talerze dysku, systemy elektroniczne, soft oraz każda inna fizyczna część dysku jest w pełni sprawna. Bardzo często kłopot z błędem logicznym rozwiązywany jest automatycznie przez wbudowany w system operacyjny moduł radzenia sobie z tego typu dysfunkcjami. Wystąpienie błędu logicznego to problem, który z łatwością można rozwiązać w domu. Niezbędnym do tego są programy do naprawy dysku.


Korzystając z danego oprogramowania trzeba umieć się nim posługiwać, gdyż nieumiejętne korzystanie z komend może doprowadzić do stałego uszkodzenia dysku. Nie mając pewność i wprawy, najlepiej powierzyć naprawdę błędów logicznych doświadczonej osobie lub fachowcom z serwisu.  


Prawdziwy kłopot występuje wtedy, kiedy nastąpiło fizyczne uszkodzenie dysku twardego. Fizyczne defekty stanowią bardzo duże zagrożenie dla zgromadzonych na nośniku HDD danych, dlatego też w takim wypadku konieczne jest szybkie działanie. Jeżeli dysk jest uszkodzony, ale wciąż jeszcze odczytywane są znajdujące się na nim dane, należy jak najszybciej wykonać kopię, przenosząc pliki na sprawny nośnik.


Brak reakcji dysku to sytuacja, w której nie powinno się podejmować samodzielnych prób odzyskania danych. Naprawa dysku twardego oraz odzyskiwanie zdjęć czy innych plików w takim wypadku to bardzo trudne zadanie. Wtedy też należy zaufać profesjonalistom i powierzyć odzyskiwanie danych serwisowi, jak na przykład firmie Avidata. 


Uszkodzony nośnik HDD - jak rozpoznać? Typy uszkodzenia 
Dysk twardy, który został uszkodzony, zwykle bardzo szybko daje o tym znać. Dobrze jest wiedzieć, jak interpretować pewne zdarzenia podczas korzystania z komputera, przez co szybko można postawić diagnozę i podjąć konkretne działania.  


Wolna praca dysku, defekty strukturalne danych, trudności w zapisie i odczycie plików - to może być znak, że powstał problem znany pod nazwą bad sectory. Są one efektem fizycznego uszkodzenia talerzy dysku lub stałego rozmagnetyzowania fragmentów tych talerzy. Te wady są bardzo trudne lub niemożliwe do naprawienia, a na pewno jest to zadanie dla fachowego serwisu. 


Występowanie stukania głowic lub unieruchomienie dysku może świadczyć, że wystąpiło uszkodzenie zewnętrznej elektroniki lub uszkodzenie głowic nośnika HDD. W tej awarii szanse na odzyskanie danych z dysku są bardzo duże. W przypadku występowania wspomnianych symptomów należy przeprowadzić dokładną diagnozę i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonej firmie. 


Działania optymalizujące i usprawniające pracę dysku 
Żeby uniknąć powstawania awarii o urządzenie należy dbać. Przede wszystkim nie narażać go na uszkodzenia mechaniczne, ale także przeprowadzać raz na jakiś czas diagnostykę i testy dysku HDD. Służą do tego programy, których w internecie jest całe mnóstwo. Podobny software umożliwi optymalizację pracy dysku.


Bardzo ważnym działaniem jest wykonywanie co jakiś czas defragmentacji dysku, która porządkuje dane na nośniku, przez co przyspiesza ich odczyt i usprawnia działanie urządzenia. Istnieją jeszcze bardziej ciekawe możliwości, jak na przykład wykorzystanie pamięci RAM do usprawniania działania dysku, ale to już wyższy poziom optymalizacji pracy dysku, który można uzyskać dzięki fachowej pomocy. 


Wiele z tych czynności można podejmować samodzielnie, bez ryzyka narażenia danych na szwank lub utratę. Chcąc jednak w pełni bezpiecznie dbać o urządzenie, a w przypadku awarii zyskać gwarancję jej szybkiego usunięcia oraz zabezpieczenia, czy odzyskania zagrożonych danych, dobrzej jest skorzystać z usług fachowców. Avidata to doskonały przykład profesjonalnej firmy, która zapewnia odzyskiwanie danych z dysku. W przypadku awarii najbezpieczniej skorzystać z usług Avidata.

O autorze
TommyLeeTommyLee
1435 0

1 Komentarz

awatar
MMCE (gość) 4 lata temu

Moim zdaniem naprawa dysku twardego w warunkach domowych jest skomplikowana. Oczywiście, możemy spróbować, ale jednak warto udać się do specjalisty, który rozwiąże nasze wszystkie problemy ze sprzętem komputerowym.

0 Odpowiedz