Czy przedsiębiorca ma szansę na darmowy rachunek firmowy? - Publicystyka

StfuWi

Prowadząc firmę, potrzebujesz rachunku bankowego. Czy masz szansę na darmowy? Jak wygląda dziś oferta banków przygotowana z myślą o przedsiębiorcach?

W obowiązujących przepisach na próżno szukać informacji, czy rachunek bankowy, którym będzie posługiwał się przedsiębiorca, ma być rachunkiem firmowym – ustawodawca wskazuje jedynie na konieczność posiadania takiego przez osoby prowadzące firmę.

Jeżeli dopiero założyłeś firmę lub masz dosyć płacenia za rachunek bankowy, z którego korzystasz, to czas dowiedzieć się, czy i które banki oferują przedsiębiorcom darmowe konta. Czy są to rachunki firmowe czy też może standardowe rachunki ROR, z których mogą korzystać również klienci indywidualni?

Rachunek dla firmy – standardowy czy firmowy?

Kilka lat temu rachunki firmowe były drogie – nie wszyscy przedsiębiorcy mogli sobie pozwolić na korzystanie z takich. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Z uwagi na dużą konkurencję na rynku usług bankowych, banki zmieniły swoją politykę – rachunki firmowe są coraz tańsze.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy założenie firmowego rachunku bankowego opłaca się bardziej niż standardowego, który jest dedykowany osobom fizycznym. Wynika to nie tylko z faktu, że bank może zablokować dostęp do takiego konta właścicielowi firmy (zgodnie z regulaminem), lecz także z jego większej funkcjonalności.

Wraz z dostępem do rachunku firmowego, przedsiębiorca najczęściej otrzymuje dostęp również do specjalnej platformy. Poza podstawowymi operacjami, z jej poziomu może również np. prowadzić księgowość firmy lub wystawiać faktury. Dla niektórych właścicieli firm znaczenie może mieć także dostępność produktów pozwalających sfinansować zakup np. samochodu firmowego.

Ile kosztuje rachunek firmowy?

Klienci indywidualni mają możliwość założyć rachunek bankowy, za prowadzenie którego nie zapłacą ani grosza. Co więcej, mogą oni liczyć, że bezpłatnie otrzymają kartę płatniczą podpiętą pod rachunek bankowy i nie będą musieli płacić za podstawowe operacje na rachunku. Jak wygląda kwestia opłat w przypadku rachunków bankowych?

Jeżeli chcesz sprawdzić, który bank przygotował pod tym względem najkorzystniejszą ofertę, powinieneś otworzyć ranking konto dla firm 2017. Najlepsze banki proponują przedsiębiorcom następujące warunki:

-darmowe założenie i prowadzenie rachunku bankowego,

-bezpłatne wydanie karty płatniczej,

-możliwość zwolnienia z opłaty za obsługę karty płatniczej – banki ustanawiają różne warunki, po spełnieniu których zwolnią przedsiębiorcę z opłat,

-bezpłatne przelewy w systemie Elixir,

-tanie przelewy zagraniczne.

W praktyce rachunek firmowy możesz mieć za darmo – wystarczy tylko, że dokładnie poszukasz. Z drugiej strony wysokość opłat to nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia dostępu do dodatkowych funkcji.

Zakładając np. konto Firma To Ja, które jest dostępne w ofercie Idea Banku, jako klient otrzymasz:

-dostęp do platformy Idea Cloud wraz z aplikacją mobilną,

-możliwość korzystania z usługi Mobilnego Wpłatomatu,

-nielimitowany dostęp do coworku Idea Hub,

-preferencyjne warunki na terminale płatnicze.

Może czas zatem zdecydować się właśnie na rachunek firmowy i w pełni wykorzystać potencjał takich produktów?

O autorze
StfuWiStfuWi
131 0

26 Komentarzy