Dysk sieciowy czy chmura? Które rozwiązanie dla kogo? - Poradnik

00
TommyLee

Za mało miejsca na dysku, za dużo kabli, ogrom dokumentów i aplikacji? To może zdarzyć się każdemu, kto dużo korzysta z komputera. Nieważne, czy przechowujesz na swoim dysku duże pliki, multimedia czy gry, zawsze dobrze jest mieć zapasową przestrzeń na dodatkowe gigabajty. Rozwiązań jest kilka: możesz kupić kolejny dysk wewnętrzeny lub zewnętrzny; możesz również zainwestować w dysk sieciowy lub przenieść swoje pliki do chmury. Dziś skupimy się na porównaniu chmury i dysku sieciowego.


Czym jest dysk sieciowy?

Dysk sieciowy określa się jako NAS od nazwy Network Attached Storage. To urządzenie, które jest wyposażone w jeden lub kilka dysków i moduł łączności. Połączymy się z nim bezprzewodowo lub za pośrednictwem kabla. Do dysku może mieć dostęp kilka urządzeń jednocześnie, może na nim zapisywać dane oraz je pobierać. NAS-y są swego rodzaju serwerami, z tym, że ich konfiguracja i zarządzanie z reguły jest prostsze, a dostęp do plików szybszy. 
Zobacz jak wyglądają dyski sieciowe: https://www.neonet.pl/nosniki-pamieci/dyski-sieciowe.html

Chmura – co to jest?

Chodzi oczywiście o dysk w chmurze. Wielu z nas zapewne spotkało się z dyskami w chmurze takimi jak Dropbox, OneDrive czy Google Drive – to najbardziej popularne oprogramowania. Na takich dyskach możemy tworzyć kopie zapasowe, przechowywać i edytować swoje pliki, a do dysku mamy dostęp z każdego urządzenia z połączeniem internetowym.

Dysk sieciowy kontra dysk w chmurze

Zebraliśmy kilka najważniejszych aspektów, które mogą zadecydować o tym, czy wybierzemy dysk zewnętrzny czy dysk w chmurze. Dla każdego może być ważny inny element – to nie oznacza, że któryś dysk jest definitywnie gorszy od drugiego. Po prostu dla niektórych ważne mogą być te elementy, które dla innego użytkownika będą tylko szczegółem :)

Łatwość korzystania

Zanim zaczniemy korzystać z dysku NAS, wymagana będzie konfiguracja sprzętu. Wraz z coraz nowszymi modelami konfiguracja jest coraz mniej zaawansowana, jednak nadal wymagana. Chmura nie wymaga od nas skomplikowanej konfiguracji – wystarczy połączyć ją z istniejącym kontem mailowym. Większość dysków w chmurze proponuje swoim użytkownikom korzystanie z aplikacji desktopowej lub dostępu z poziomu przeglądarki.

Bezpieczeństwo

Zastanów się, czy chcesz przechowywać swoje pliki na zewnętrznym serwerze, należącym do kogoś innego, czy na swoim dysku, do którego fizycznie dostęp masz tylko Ty i upoważnione osoby? Żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, przed zamieszczeniem swoich plików w chmurze przeczytaj dokładnie, na jakich warunkach właściciel oprogramowania udostępnia Ci dysk.

To nie oznacza, że Twoje pliki nie są bezpieczne w chmurze. Do większości dysków zdalnych musisz zalogować się poprzez dwuetapowy formularz, co ma na celu uwierzytelnienie Twoich danych. To powstrzyma ewentualne próby włamań na Twój dysk w chmurze.

Wydajność, szybkość przesyłu danych

W chmurze pliki zapisujemy przez Internet, więc szybkość  przesyłu będzie uzależniona od szybkości łącza. Połączenie z chmurą nie zaanektuje całej przepustowości pasma Internetu a raptem jego część, by nie „zdusić” połączenia na czas przesyłania danych. Dane na dysk sieciowy możesz również przesyłać bezprzewodowo lub za pośrednictwem kabla, gdzie to drugie rozwiązanie sprawi, że pliki prześlesz dużo szybciej na dysk sieciowy niż do chmury.

Cena

Większość dysków w chmurach proponuje kilka gigabajtów pamięci za darmo. Jeśli jesteś w stanie zmieścić się w tym limicie, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie korzystanie z chmury. Jeśli jednak posiadasz dużo ciężkich plików, zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w dysk sieciowy. Jednorazowy zakup dysku będzie Cię kosztował mniej niż opłacanie abonamentu na Google Drive czy Dropboxie.

Co wybrać?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Zależy, co będzie dla Ciebie wadą, a co zaletą. Jeśli na co dzień pracujesz z lekkimi plikami, dokumentami tekstowymi lub niewielkimi obrazami JPEG, rozwiązaniem dla Ciebie będzie chmura. Jeśli natomiast potrzebujesz miejsca do przechowywania i pracy nad dużymi, ciężkimi plikami, zwróć się w stronę dysku sieciowego. Zobaczysz różnicę nie tylko w ilości wolnych gigabajtów, ale też w prędkości działania dysku i finalnie, w opłacalności zakupu.

Tekst powstał przy współpracy z ekspertami sklepu Neonet.

 

Artykuł sponsorowany

O autorze
TommyLeeTommyLee
1625 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]