W świecie elektronicznej rozrywki, gdzie płynność rozgrywki odgrywa kluczową rolę, NVIDIA nieustannie wyznacza nowe standardy. Karty graficzne GeForce RTX serii 4000, dzięki technologiom pokroju DLSS, Frame Generation czy Reflex, zapewniają graczom dodatkową płynność lub/i responsywność przy wykorzystaniu monitorów o dużej rozdzielczości i odświeżaniu, które sukcesywnie zyskują coraz pokaźniejszy rynkowy udział. Niektóre nowinki wywołują sporo zamieszania, szczególnie biorąc pod uwagę natłok informacji w Sieci. Dlatego warto uporządkować sobie wiedzę na ten temat. Będzie to punktować przy wyborze kolejnej karty graficznej.
NVIDIA DLSS 2.0: wzrost wydajności i poprawa jakości
Deep Learning Super Sampling (DLSS) to technologia, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do skalowania obrazu. Algorytm oparty na uczeniu maszynowym pozwala na osiągnięcie wyższych rozdzielczości i lepszej jakości obrazu bez dodatkowego obciążania układu graficznego. DLSS docenimy wtedy, gdy przykładowo pokusimy się o włączenie w grze Ray Tracingu (technika śledzenia promieni), który znacząco podnosi wymagania sprzętowe. Tytuły takie jak Cyberpunk 2077 albo Control pokazały, jak DLSS 2 potrafi znacząco poprawić jakość grafiki na panelach 1440p albo 4K, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby klatek na sekundę.
Upscaling w postaci DLSS został wprowadzony wraz z premierą układów serii RTX 2000 w 2018 roku. Jak dotąd wykorzystują go wszystkie karty z rodziny RTX – desktopowe i mobilne. Całym procesem zajmują się dedykowane rdzenie Tensor. Gracz ma do wyboru tryb pracy: wydajność, zbalansowany, jakość. Pierwszy stawia na boost klatek. Ostatni profetyzuje ostrość obrazu. Balans gwarantuje optymalne wrażenia, ale proponujemy częściej sięgać po "jakość".
NVIDIA DLSS 3.0 i Frame Generation
Karty graficzne serii RTX 4000 wprowadziły Optical Flow Accelerator będący częścią DLSS 3.0. Całość prędzej znamy pod nazwą Frame Generation, czyli generator klatek. W uproszczeniu algorytmy uczenia maszynowego analizuje postępujące po sobie obrazy pozwalając tak interpolować klatki animacji. Otrzymujemy tak dodatkową klatkę obrazu między dwiema wygenerowanymi przez GPU. Dla użytkownika oznacza to wyłącznie wzrost płynności obrazu wyświetlanego na ekranie.
Ponieważ AI generuje dodatkową klatkę, skutkuje to podwyższeniem opóźnienia sygnału (latency). Do tego frame generation wykazuje większe zapotrzebowanie na pamięć VRAM. Z rozwiązaniem pierwszego przychodzi technologia NVIDIA Reflex. Natomiast z drugim radzi sobie DLSS 2.0. Generator klatek został zarezerwowany wyłącznie dla kart RTX 4000, co firma tłumaczyła ograniczeniami architektury starszych układów RTX.
DLSS 3.5: coś miłego dla wszystkich właścicieli RTX-ów
Na tym nie koniec. DLSS 3.5 to najnowsza ewolucja technologii NVIDII, która skupia się na zwiększeniu realizmu generowanych scen. „Realizm” to może górnolotne stwierdzenie, ale w gruncie rzeczy DLSS 3.5, w przeciwieństwie do wcześniejszych wersji, skupia się właśnie na poprawie ogólnych walorów wizualnych ray tracingu, poprzez odszumianie obrazu siecią neuronową. W tym celu wprowadzono technikę ray reconstruction (rekonstrukcja promieni). Nie oczekujmy drastycznego wzrostu wydajności, bo przeciętnie wynosi on poniżej 5 proc. Żeby było zabawnie z funkcji tej mogą skorzystać wszystkie układy RTX od serii 2000 do najnowszej 4000.
NVIDIA Reflex: boost dla profesjonalnych graczy
Na najwyższym poziomie rozgrywek milisekundy potrafią decydować o zwycięstwie lub porażce. NVIDIA Reflex to technologia, która ma na celu zminimalizowanie opóźnień pomiędzy akcją gracza a reakcją wyświetloną na ekranie. Działa poprzez optymalizację komunikacji między procesorem a kartą graficzną GeForce i monitorem, redukując opóźnienia wejścia (input lag), co pozwala graczom na szybsze i bardziej precyzyjne reakcje podczas rozgrywki.
Jest to szczególnie wartościowy dodatek znajdujący zastosowanie w szybkich grach sieciowych z gatunku FPP wymagających precyzji. Idealny przykład to Counter Strike. Rozwiązanie Nvidia Reflex obecne jest od 2020 roku i premiery serii RTX 3000. Mogą z niego skorzystać także użytkownicy poprzednich układów RTX oraz starszych GeForce GTX, cofając się aż do serii 900. Jak wspomnieliśmy jest to także sposób na eliminację opóźnień powodowanych użytkowaniem generatora klatek w kartach serii RTX 4000.
Co wybrać?
Inno3D GeForce RTX 4070 Ti Super Twin X2 to jedna z najbardziej zaawansowanych kart graficznych dostępnych obecnie na rynku. Wyposażona jest w wydajne chłodzenie pozwalające na optymalne wykorzystanie potencjału rdzenia graficznego, co jest kluczowe dla płynnej rozgrywki oraz pracy w aplikacjach profesjonalnych. Dla tych, którzy szukają bezkompromisowej mocy obliczeniowej Inno3D GeForce RTX 4090 jest świetnym wyborem, gwarantującym najwyższą wydajność w najbardziej wymagających grach i aplikacjach. Inno3D oferuje wariant chłodzony powietrzem oraz model fabrycznie przystosowany do adaptacji w customowym chłodzeniu cieczą.
Niemal wszystkie najbardziej liczące się firmy z branży tech dołączyły do rywalizacji na polu AI. Na przestrzeni kilku lat NVIDIA wprowadziła wiele nowinek i rozwiązań technologicznych, co może powodować mały mętlik pośród graczy nieśledzących wiadomości ze świata technologii. Natomiast warto o nich wiedzieć, bo rozwiązania te (DLSS, Ray Tracking, Reflex) realnie wypływają na współczesny gaming. Sporo gier opublikowanych na przestrzeni ostatniego roku lub dwóch pokazuje, jak technologie NVIDII mogą zmienić świat rozrywki, wynosząc na nowy poziom doświadczenia wizualne i wydajność. Teraz wszystko tak naprawdę zależy od twórców. Niezależnie, czy jesteś profesjonalnym graczem szukającym najniższych opóźnień, czy entuzjastą pragnącym najwyższej jakości obrazu, GeForce RTX ma coś, co spełni Twoje oczekiwania.
Tekst powstał przy współpracy z firmą NVIDIA
5 Komentarzy
Jakiś czas temu zdecydowałem się taką 40 wybrać i jestem zadowolony z jej możliwości jest sztos.
Obecnie karty graficzne się bardzo rozwinęły a moim faworytem od dłuższego czasu jest inno3d ;)
Jestem zadowolony przesiadki na inno
Grafika wygląda ok. Nowinkowo
Kolejna udana karta jestem zadowolony. Nic dodać i nic ująć.