• Strona główna
  • Telewizja dla graczy – gdzie oglądać kanały gamingowe polsat games i gametoon?

Telewizja dla graczy – gdzie oglądać kanały gamingowe Polsat Games i Gametoon? - Felieton

00
TommyLee

Według danych z końca 2018 roku, rynek gier video jest już większy od rynku filmowego i muzycznego razem wziętych, a dodatkowo z roku na roku odnotowuje znaczący wzrost. Raport serwisu gamesindustry.biz szacował, że wartość tego biznesu przekracza już 134 mld dolarów, a w ujęciu rocznym rośnie o ponad 10%. Nie powinno być zatem żadnym zaskoczeniem, że z tego kawałka gamingowego tortu chcą uszczknąć coś dla siebie media bardziej tradycyjne, jak na przykład telewizja. Na rynku pojawiły się już tak zwane kanały gamingowe, jak Polsat Games czy Gametoon. Jakiego rodzaju programy można na nich obejrzeć i gdzie są dostępne?

Polsat Games stawia na e-sport

W październiku 2018 roku wystartował kanał Polsat Games. Od razu padła zapowiedź, że w bardzo dużym stopniu będzie poświęcony e-sportowi, w tym przede wszystkim organizacji i transmisjom własnych rozgrywek. W ten sposób, dzięki kanałowi Polsat Games, została utworzona Ultraliga, w której 8 drużyn rywalizuje w grę League of Legends. W grudniu 2018 roku zakończył się premierowy sezon (tak zwany sezon „0”). Od stycznia 2019 zawodnicy rywalizowali już w pełnowymiarowym sezonie, który zakończył się w marcu. Polsat Games dba o odpowiednią oprawę rywalizacji – mecze poprzedzone są studiem, gdzie eksperci wymieniają się informacjami i uwagami, a sama rozgrywka przygotowana jest z profesjonalnym komentarzem. Innym e-sportem, który znajduje swoje miejsce na antenie Polsat Games, są rozgrywki w bardzo popularną w naszym kraju grę FIFA 19.

Polsat Games to jednak nie tylko e-sport, ale także szeroko rozumiana telewizja dla graczy. Nadawane są tam programy publicystyczne, wywiady z polskimi twórcami gier i ważnymi postaciami z branży, a także tak zwane „let’s play’e”, gdzie pokazywane są fragmenty rozgrywek z różnych gier z komentarzem autora programu. Na antenie emitowane są również bardzo popularne japońskie seriale animowane –  anime.

Gametoon współpracuje z youtuberami

Gametoon to kanał międzynarodowy, który do Polski wszedł pod koniec 2018 roku. Polski oddział nie zamierza jednak tylko nadawać programów przygotowanych za granicą, ale również produkować własne. Motorem napędowym ramówki mają być „let’s play’e”, które prowadzić będą znani i popularni youtuberzy, na bieżąco komentujący rozgrywkę. Większość z nich to twórcy anglojęzyczni, więc ich programy będą nadawane z tłumaczeniem, ale pojawią się również Polacy. Umowę podpisano już między innymi z Jakubem „Lotharem” Szygulskim, który zasłynął w środowisku graczy jako autor „lets play’ów” ze święcącej obecnie największe triumfy gry Fortnite.

Na antenie Gametoon swoje miejsce ma znaleźć również e-sport – transmitowane mają być turnieje międzynarodowe i lokalne – głównie angielskie, a także organizowane przez społeczności graczy, na przykład w bijatykę Street Fighter V. Nie zabraknie również autorskiej publicystyki.

Gdzie oglądać kanały gamingowe?

Mimo, iż stacje dla graczy są wciąż stosunkowo niszowe, bez problemu można znaleźć je w ofertach operatorów satelitarnych i kablowych – między innymi w telewizji TOYA (sprawdź: https://toya.net.pl/telewizja). W jej ofercie znajdziesz zarówno kanał Polsat Games, jak i Gametoon.

Odzwierciedla to rosnącą popularność gier video i fakt, że coraz więcej osób nie tylko w nie gra, lecz także interesuje się rozgrywkami, w których biorą udział najlepsi gracze. Chociaż wielu osobom wydaje się to dziwne, wśród fanów gier e-sport może budzić równie duże emocje, co ten tradycyjny. W końcu w przypadku gier takich jak piłka nożna, wielu również woli je oglądać w telewizji, niż grać samemu.

 

Artykuł sponsorowany

O autorze
TommyLeeTommyLee
1025 0

0 Komentarzy