RTS 2020. W jakie gry warto zagrać? - Felieton

00
TommyLee

Jeszcze kilkanaście lat temu gry RTS cieszyły się ogromną popularnością wśród graczy. Współcześnie to właśnie strzelanki oraz produkcje nastawione na dynamiczną akcję wyszły na prowadzenie. Nie oznacza to natomiast, że twórcy całkowicie zapomnieli o strategiach. W tym tekście przyjrzymy się bliżej najciekawszym grom RTS, które trafią do sprzedaży w 2020 roku.

Czym są gry strategiczne?

Skrót RTS wziął się od angielskiego zwrotu real-time strategy, co po polsku oznacza strategie czasu rzeczywistego. Jest to rodzaj gier strategicznych, w których gracz na bieżąco musi decydować o rozwoju swojej bazy oraz poczynaniach armii. Działania użytkownika nie są ograniczone turami bądź kolejkami – jak sama nazwa wskazuje, akcja rozgrywa się w czasie rzeczywistym, bez możliwości wcześniejszego planowania ruchów poszczególnych jednostek.

Gry RTS 2020 roku – o tych produkcjach będzie głośno
Poniżej przedstawiamy kilka interesujących produkcji z gatunku RTS, które trafią do sprzedaży w tym roku. Część produkcji zaliczyła już swoją premierę w pierwszym kwartale 2020 roku.

Starship Troopers: Terran Command - kosmiczny RTS

Marka Starship Troopers zadebiutowała w 1997 roku za sprawą filmu kinowego autorstwa Paula Verhoevena. W międzyczasie otrzymaliśmy nieudane kontynuacje oraz dwie próby przeniesienia uniwersum do świata gier. Poprzednie gry nie wyróżniały się niczym szczególnym, dlatego Terran Command ma szansę na rehabilitację.

Produkcja studia The Aristocrats rozgrywką nawiązuje do popularnego They Are Billions. Z tą różnicą, że zamiast chronić się przed wygłodniałymi zombiakami, w Starship Troopers musimy stawić czoła insektoidalnym Arachnidom.

Frostpunk: The Last Autumn - RTS po polsku

Warszawskie 11 bit studios już przy okazji This War of Mine udowodniło, że potrafi tworzyć angażujące gry komputerowe, a Frostpunk stanowiło idealne potwierdzenie tej tezy. W 2020 roku zadebiutowało oficjalne rozszerzenie opowiadające o wydarzeniach rozgrywających się przed nadejściem wiecznej zimy.
The Last Autumn to ciekawe połączenie strategii czasu rzeczywistego i gry ekonomicznej, w której mądre rozdysponowywanie zasobami odgrywa kluczową rolę. Redakcja ekspert.ceneo.pl rekomenduje ten tytuł i zachęca do zapoznania się z pozostałą twórczością polskiego producenta.

Iron Harvest - sztuka w grze RTS

Choć za Iron Harvest odpowiada niemiecka ekipa KING Art Games, to jednak tytuł ma z Polską wiele wspólnego. Wszakże cały koncept dieselpunkowego uniwersum został wykreowany przez rodzimego artystę Jakuba Różalskiego. Autorzy gry postanowili przenieść fantastyczne obrazy naszego rodaka do rozbudowanej gry RTS 2020, która zabierze graczy do alternatywnej wizji rzeczywistości. Według Iron Harvest po I wojnie światowej Europa podzieliła się na trzy mocarstwa mające dostęp do potężnych mechów.

Warcraft III: Reforged - remaster kultowej gry RTS

Trzecią odsłonę Warcrafta można traktować jako kultową. W 2002 roku studio Blizzard Entertainment pokazała światu, jak powinny wyglądać dopracowane strategie czasu rzeczywistego. Produkcja oferowała świetną kampanię dla pojedynczego gracza oraz jeszcze bardziej wciągające rozgrywki wieloosobowe. W 2020 roku twórcy wydali odświeżoną wersję poprawiającą oprawę wizualną oraz dostosowującą produkcję do współczesnych standardów.
Z Warcraft III: Reforged wiązało się jednak wiele kontrowersji – producent nie spełnił wszystkich oczekiwań, a tytuł borykał się z problemami technicznymi. Mimo to warto dać grze szansę, chociażby dla kampanii fabularnej, która nadal zapewnia graczom fantastyczną przygodę. Chociaż recenzenci skrytykowali grę, to może warto ocenić ją samodzielnie.

Command & Conquer Remastered - powrót RTS-a

Na koniec zostawiliśmy kolejną legendarną markę, jaką bez wątpienia jest Command & Conquer. Co prawda nadal czekamy na zapowiedź nowego pełnoprawnego tytułu serii, lecz na razie będziemy mogli nasycić się odświeżoną wersją pierwszej części. Nam to pasuje, ponieważ z chęcią powrócimy po latach do tego cudownego RTS-a. Producent remastera zapewnia, że poprawiona oprawa audiowizualna nie wpłynie w żadnym stopniu na klimat oraz ogólny koncept oryginału.

 

Tekst partnera

 

O autorze
TommyLeeTommyLee
1107 0

0 Komentarzy