• Strona główna
  • Poznaj listę najlepszych narzędzi e-commerce do prowadzenia sklepu internetowego

Poznaj listę najlepszych narzędzi e-commerce do prowadzenia sklepu internetowego - Felieton

00
TommyLee

Dynamiczny rozwój rynku e-commerce sprawia, że konkurencja o klientów staje się coraz bardziej zacięta. Aby wybić się ze swoją ofertą, warto sięgać po różnego rodzaju narzędzia, ułatwiające i przyspieszające zarządzanie sklepem internetowym. Sprzedawcy mają do dyspozycji całe mnóstwo funkcji i aplikacji, które można podzielić na kilka głównych kategorii. W tym artykule przedstawimy Ci najważniejsze programy e-commerce w zakresie obsługi zamówień, kontaktu z klientami, analizy danych, marketingu oraz grafiki.

Dlaczego warto wykorzystywać narzędzia e-commerce?

Początkujący przedsiębiorcy mogą zastanawiać się nad sensem sięgania po dodatkowe narzędzia e-commerce. Zazwyczaj swoją działalność opierają oni na kompleksowych platformach sklepowych, które wyposażone są we wszystkie niezbędne funkcje sprzedażowe. Po co więc zadawać sobie trud nauki obsługiwania nowych aplikacji?

Warto zdawać sobie sprawę, że niemal każdy sprzedawca korzysta z podstawowego pakietu narzędzi, dostępnego w ramach oprogramowania sklepowego. Aby wybić się na tle konkurencji, potrzebne są więc dodatkowe narzędzia, usprawniające pracę i zwiększające możliwości przedsiębiorcy. Pozwalają one między innymi:

· zautomatyzować kluczowe procesy,

· oszczędzać czas,

· lepiej organizować pracę,

· szybciej pozyskiwać nowych klientów,

· sprawnie analizować dane,

· prowadzić skuteczne działania marketingowe.

Nowoczesne technologie sprawiają, że obsługa dostępnych na rynku narzędzi e-commerce jest zazwyczaj wyjątkowo prosta. Nie wymagają one specjalistycznej wiedzy i dostępne są często w niewygórowanych cenach.

Poniżej prezentujemy listę najbardziej praktycznych aplikacji pomagających w prowadzeniu sklepu internetowego.

Podstawowe narzędzia e-commerce do zarządzania sprzedażą

Sky-Shop

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad doborem dodatkowych narzędzi e-commerce, upewnij się, że oprogramowanie Twojego sklepu internetowego wyposażone zostało we wszystkie potrzebne Ci funkcje. To absolutnie podstawowe rozwiązanie, dzięki któremu błyskawicznie stworzysz własną stronę i zaczniesz prowadzić działania sprzedażowe. Do niezbędnych udogodnień w tym zakresie należą:

· kreator sklepu z gotowymi szablonami,

· integracje z hurtowniami,

· bramki płatności,

· usługi kurierskie,

· integracje z dodatkowymi kanałami sprzedaży,

· moduł bloga,

· aplikacja mobilna,

· wsparcie techniczne.

Jeśli w Twoim oprogramowaniu brakuje którejkolwiek z wymienionych wyżej funkcji, zastanów się nad jego zmianą. Najlepiej sprawdzą się w tej kwestii kompleksowe platformy chmurowe, dostępne w modelu abonamentowym. Przykład takiego narzędzia stanowi popularny Sky-Shop.

iFirma

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga księgowania przychodów i kosztów oraz rozliczania ich z Urzędem Skarbowym. Zamiast powierzać rozrachunki firmy tradycyjnemu biuru rachunkowego, zawsze możesz skorzystać z księgowości internetowej. W taki sposób działa na przykład iFirma, pozwalająca na wystawianie faktur z poziomu panelu administracyjnego sklepu i samodzielne rozliczanie przedsiębiorstwa. W przypadku bardziej skomplikowanych rozrachunków możesz też zdecydować się na usługę dedykowanej księgowej.

Google Trends

Prowadzenie sklepu internetowego wymaga nieustannego śledzenia trendów i dynamicznego dostosowywania się do rynku. Pomocne w tym zakresie może okazać się darmowe narzędzie Google Trends. Dostarcza ono informacji na temat tego, jakie zapytania i kiedy kierują do wyszukiwarki internauci. Pozwala skorzystać z takich filtrów jak choćby kraj czy kategoria zainteresowania. Na podstawie pozyskanych w ten sposób danych możesz podejmować decyzje dotyczące asortymentu w swoim sklepie czy prowadzonych działań marketingowych.

Komunikacyjne narzędzia e-commerce

Freshmail

E-mail marketing to jeden z filarów działań reklamowych w sklepie internetowym. Chcąc szybko i wygodnie tworzyć newslettery oraz mailingi, skorzystaj z takiego narzędzia jak Freshmail. Oferuje on intuicyjny kreator wiadomości, gotowe szablony oraz możliwość personalizacji komunikatów. Funkcje te zdecydowanie ułatwiają prowadzenie kampanii i zarządzanie bazami kontaktów. Podczas analizy skuteczności działań marketingowych bezcenne okażą się szczegółowe raporty oraz integracja Freshmaila z Google Analytics.

Live Chat

Udzielanie szybkich odpowiedzi na zadawane pytania do współcześnie jeden z warunków dobrych relacji z klientami. Z tego względu warto sięgnąć po czatboty. To narzędzia pełniące funkcję wirtualnych konsultantów. Pozwalają częściowo zautomatyzować komunikację, prowadzić rozmowy, a także monitorować zachowania użytkowników i uzyskiwać wartościowe raporty i analizy. Wszystkie te udogodnienia znajdziesz na przykład w narzędziu Live Chat.

SerwerSMS

W komunikacji z klientami warto wykorzystywać również takie kanały jak wiadomości SMS, MMS, VMS, powiadomienia PUSH czy reklamy OTT. Narzędzie SerwerSMS umożliwi Ci automatyzację i personalizację działań marketingowych, pozwalając jednocześnie usprawnić kontakt z użytkownikami sklepu.

Analityczne narzędzia e-commerce

Google Analytics

To bez dwóch zdań najważniejsze narzędzie analityczne każdego sklepu internetowego. Pozwala monitorować wszystkie działania wykonywane przez użytkowników na stronie, takie jak na przykład:

· ruch w sklepie,

· liczbę i wartość transakcji,

· czas spędzany na stronie,

· sposób pozyskania użytkowników.

Dane dostarczane przez Google Analytics okażą się bezcenne podczas planowania kampanii reklamowych i weryfikowania ich skuteczności.

Brand24

Budując wizerunek marki w Internecie, warto monitorować sentyment względem niej. Brand24 to narzędzie pozwalające obserwować sieć i media społecznościowe, śledząc wzmianki dotyczące Twojej firmy. Dzięki temu poznasz opinie na jej temat, szybko zareagujesz na ewentualne sytuacje kryzysowe i zbudujesz więź ze swoją grupą docelową.

HotJar

Aby Twoja strona była intuicyjna w obsłudze i przyjazna dla użytkowników, musisz dbać o jej UX (user experience). Pomoże Ci w tym narzędzie HotJar. Dzięki niemu zaobserwujesz, jak dokładnie zachowują się potencjalni klienci w witrynie. Utworzysz nawet mapy ciepła, przedstawiające sposób przesuwania kursora, korzystanie z rolki myszki oraz miejsca kliknięć. Dane te posłużą Ci do wykrywania ewentualnych błędów i obszarów do poprawy oraz do wprowadzania niezbędnych zmian w sklepie.

Marketingowe narzędzia e-commerce

Senuto

Marketing sklepu internetowego to podstawa ciągłego zwiększania sprzedaży i pozyskiwania nowych klientów. Jednym z jego najważniejszych obszarów jest pozycjonowanie strony w Google. Senuto gwarantuje wsparcie w optymalizacji sklepu za sprawą wyszukiwarki fraz, śledzenia zmian w pozycjach słów kluczowych i monitorowania działań konkurencji. To wszystko zapewni Ci wysoką skuteczność w zakresie SEO.

Keyword Tool

Keyword Tool to kolejne narzędzie, które przychodzi z pomocą podczas pozycjonowania strony w wyszukiwarce. Jego działanie bazuje na podpowiedziach podobnych fraz, o które użytkownicy pytają w Google. Słowa kluczowe wyświetlane są w postaci spisu wyrażeń powiązanych oraz pytań, dzięki czemu z łatwością dobierzesz odpowiednie frazy do optymalizacji witryny i tworzenia contentu.

Edrone

W dzisiejszych czasach narzędzia umożliwiające automatyzację działań marketingowych odgrywają coraz ważniejszą rolę. Dzięki takim platformom jak na przykład Edrone możesz zwiększyć skuteczność prowadzonych kampanii. Program oferuje gotowe do wdrożenia scenariusze, pomagające pozyskiwać i obsługiwać klientów e-commerce za pomocą takich rozwiązań jak rekomendacje produktowe, powiadomienia push, SMS-y, newslettery, czat oraz pop-upy.

Graficzne narzędzia e-commerce

Canva

Canva to jeden z prostych edytorów, dzięki któremu szybko i łatwo stworzysz grafiki na potrzeby strony internetowej, mediów społecznościowych czy bloga. W pracy możesz korzystać z wielu szablonów i innych gotowych elementów. Obsługa programu nie wymaga więc żadnych specjalistycznych umiejętności.

VistaCreate

Kolejnym prostym narzędziem wykorzystywanym w projektach graficznych jest VistaCreate. Dzięki niemu z łatwością utworzysz ciekawe materiały wizualne. Program cechuje się przyjaznym interfejsem, intuicyjną obsługą i bogatą bazą gotowych motywów. Za jego pomocą zaprojektujesz również nieskomplikowane animacje i filmiki.

BeFunky

Czasami publikowane w sieci grafiki wymagają jedynie prostych działań z zakresu edycji. BeFunky pozwoli Ci szybko i wygodnie zmieniać wielkość, nasycenie koloru czy kontrast zdjęć. Narzędzie umożliwi Ci także tworzenie bardziej zaawansowanych projektów.

Narzędzie e-commerce — podsumowanie

Chcąc usprawnić działania z zakresu sprzedaży i marketingu, zrób dobry użytek z dostępnych na rynku narzędzi e-commerce. Odpowiednio dobrane, pozwolą Ci systematycznie budować przewagę konkurencyjną, zwiększać sprzedaż i rozwijać biznes.

O autorze
TommyLeeTommyLee
1608 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]