Matura z historii: Gry, które poprawią Twoją wiedzę - Felieton

00
Parsec

Czy gry mogą pomóc przy maturze z historii? Wydaję mi się, że tak, jeśli spojrzymy na nie jedynie jako źródło uzupełniające nam naszą wiedzę dotyczącą jakże wielu epok. Oto krótka lista gier, które mogą Wam ułątwić naukę nie tylko do matury.

 

Seria Europa Universalis

 

Ta seria gier od Paradoxu idealnie wpisuje się w koncepcje „jedynej porządnej” strategii. W EU wraz z wybranym państwem przepisujemy jego historię na nowo i możemy zdecydowanie zwiększyć jego prosperity, zdobycze terytorialne lub zadecydować o jego upadku. W kilku częściach cyklu możemy włączyć wydarzenia rzeczywiście mające miejsce w historii, przez co poznajemy przyczyny, ale też skutki niektórych zmian w historii danego państwa, w tym Polski. Równie ciekawe są inne gry od wydawcy: Crusader Kings, Hearts of Iron, czy Victoria skupiające się na innych okresach historycznych.

 

 

Seria Assassin's Creed

 

Jedne z najpopularniejszych gier od Ubisoftu dzieją się na kanwie autentycznych wydarzeń historycznych z lekkim zabarwieniem science fiction. Jeśli zapomnimy o historiach z Jabłkiem Edenu w tle, to mamy całkiem nieźle przedstawione życie miast włoskich, amerykańskich, Konstantynopola, Lewantu i wielu, wielu innych. Wielkimi plusami są dodane krótkie notki na temat miejsc, w których wirtualnie przebywamy, a także oparcie gier o autentyczne wydarzenia (rewolucje, krucjaty), co tylko pogłębia immersję historii i świata. Dodatkowym atutem Assassin's Creed jest obecność wielkich i małych postaci historycznych znanych z kart podręczników.

 

 

 

Serie Medal of Honor i Call of Duty

 

Tutaj chodzi mi jedynie o gry umiejscowione w czasach II wojny światowej, czyli największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Z pozoru zwykłe strzelanki dają nam rzut na wydarzenia i największe operacje. Poznajemy okrutną wojenną prawdę nie tylko w konflikcie z nazistowskimi Niemcami, ale także z honorowymi, lecz okrutnymi Japończykami podczas wojny na Pacyfiku. Zdecydowanie nie można uważać tych gier jako relacji z działań wojennych, jednak Medal of Honor i Call of Duty mogą  pomóc w zapamiętaniu najważniejszych momentów II wojny światowej.

 

 

Seria Civilization

 

W tym przypadku nie do końca chodzi mi o sam proces rozwoju cywilizacyjnego, a o bardzo dobre, choć skrótowe, opisanie technologii, jednostek i budowli, co daje pojęcie o postępujących zmianach w historii ludzkości i cywilizacji. Tutaj dowiadujemy się właściwie wszystkiego, ale w bardzo ograniczonym i ogólnikowym stopniu. No i nie zapominajmy o wielkich postaciach historycznych przypisanych dla każdego narodu. 

 

 

 

Jasne, gry to słabe źródło informacji historycznej, jednak mogą pomóc w kojarzeniu faktów, ciągów przyczynowo-skutkowych. Ale pamiętajcie, nie uważajcie odstrzelwiania jąder Hitlera w Sniper Elite jako źródła historycznego.( ͡~ ͜ʖ ͡°) Koniec śmieszkowania, wracajcie do nauki.

 

O autorze
ParsecParsec
332 1
Miłość do gier PC-towych wyssał z mlekiem matki. Amator gier wszelakich, a w szczególności gier ekonomicznych i Guild Wars. Początkujący badacz kultury graczy komputerowych, ale tylko po godzinach i przy dobrym piwie.

0 Komentarzy