Jak zadbać o środowisko i zaoszczędzić na bateriach? - Felieton

00
TommyLee

W czasach coraz większej popularyzacji ekologii warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które nie tylko mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska ale jednocześnie odciążyć nasz budżet. Wiele osób wciąż nie ma świadomości jak szkodliwe są baterie jednorazowe dla środowiska a jednocześnie ile mogą zaoszczędzić na korzystaniu z akumulatorków. Szczególne zagrożenie dla zdrowia stanowią zawarte w bateriach ciężkie pierwiastki (tj. rtęć, ołów, kadm), które bardzo łatwo wchłaniają się do organizmu człowieka.

Zwykłe baterie alkaiczne nie należą do tanich a ich częsta wymiana w urządzeniach intensywnie przez nas użytkowanych takich jak pady do konsoli czy aparaty fotograficzne może się wiązać z dużymi kosztami szczególnie jeżeli stawiamy na wysoką jakość baterii. Warto jest się więc zastanowić nad jednorazowym zakupem droższych akumulatorków, które w przeciwieństwie do zwykłych baterii możemy ponownie naładować. Co więcej baterie alkaiczne mają bardzo niski stopień samorozładowania co oznacza, że mogą leżeć nieużywane bardzo długo bo nawet 4-6 lat. Jest to jednorazowo duży wydatek lecz w długim okresie na pewno nam się zwróci. Zestaw 4 sztuk takich akumulatorków kosztuje w granicach 20-30zł a ładowarka do nich zależnie od modelu od 20-120zł. Łatwo więc będzie policzyć jak szybko taka inwestycja stanie się dla nas opłacalna.

Warto jednak pamiętać, że są urządzenia, w których pobór prądu jest tak mały, że nie warto używać w nich akumulatorków. Przykładem takiego urządzenia może być pilot do telewizora, w którym jedną lub maksymalnie dwie baterie wymieniamy raz na kilka miesięcy. Innymi tego typu urządzeniami są budziki, kalkulatory, czujniki dymu, stacje pogodowe czy zegary.

Jednak zawsze warto sprawdzić jaki rodzaj zasilania poleca do danego sprzętu producent. Może się zdarzyć, że urządzenie ma za niskie napięcie i będzie potrzeba wykorzystanie zwykłych baterii.

 

Artykuł sponsorowany

O autorze
TommyLeeTommyLee
1040 0

0 Komentarzy