Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? - Felieton

00
TommyLee

Gdyby porównać czasy współczesne do realiów chociażby sprzed 20 lub 30 lat, dostrzec można jak wiele zmian przyniosła globalna sieć Internetu. Dziś przez internet załatwić można zarówno sprawy bankowe jak i urzędowe. Internet daje ogromną wygodę i oszczędność czasu, dlatego tak chętnie korzystamy z niego w codziennych sprawach. Niestety, razem z udogodnieniami rośnie niebezpieczeństwo kradzieży lub utraty danych. Jak chronić się przed takim ryzykiem?

Jednymi z najbardziej powszechnych zagrożeń w sieci są kradzieże. Wystarczy spojrzeć na statystyki jak duża liczba Polaków korzysta ze sklepów internetowych. W Internecie można kupić niemalże wszystko. Nawet pomimo rosnących zabezpieczeń ze strony sprzedawców, nadal zdarzają się próby kradzieży pieniędzy lub wyłudzenia danych karty kredytowej. Popularne również są ataki hakerskie. Chronić można się przed nimi instalując programy antywirusowe. Nie tylko blokują one potencjalne ataki hakerów, ale i doradzają którym stronom internetowym nie warto ufać. Programy te mogą uchronić od nieprzyjemności szczególnie osoby, które nie są biegłe w korzystaniu z komputera i Internetu. Warto spojrzeć na ranking antywirusów dzięki któremu możemy dobrać odpowiedni program chroniący użytkownika w sieci.

Istnieją również metody internetowej przestępczości których programy antywirusowe nie zawsze są w stanie rozpoznać. Przykładem jest tak zwany phishing. Zjawisko to polega na podszywaniu się przez osoby niepowołane za instytucje rządowe lub inne organizacje w celu wyłudzenia pieniędzy. Zwykle jest to podejrzany e-mail lub wiadomość na przykład o zaległej płatności. Dla bezpieczeństwa, warto założyć że nie można klikać w żadne linki w wiadomościach otrzymywanych od nieznajomych. Taki link może zawierać szkodliwe oprogramowanie takie jak wirus który może wyrządzić wiele szkód w komputerze.

Jak dbać o bezpieczeństwo w Internecie?

Jest wiele zasad i reguł które trzeba przestrzegać, aby surfowanie po sieci Internet było bezpieczne i korzystne dla użytkownika. Przede wszystkim trzeba zachować ostrożność przy odwiedzaniu nieznanych stron internetowych oraz przy komunikowaniu się z obcymi osobami. Aby upewnić się że nasz komputer nie zaatakuje żaden wirus, należy przestrzegać poniższych zasad:

1. Sprawdzać czy odwiedzana strona posiada certyfikat bezpieczeństwa

2. Zwracać uwagę na alerty programów antywirusowych i kierować się nimi

3. Nigdy nie podawać swoich danych wrażliwych na stronach, które nie posiadają certyfikatu bezpieczeństwa

4. Stosować zasadę ograniczonego zaufania do osób w mediach społecznościowych

5. Nie klikać w wyskakujące okienka albo podejrzane e-maile

6. Używać mocnych haseł przy zakładaniu kont w serwisach internetowych

7. Regularnie skanować komputer w poszukiwaniu wirusów i trojanów

To tylko kilka z reguł, które każdy internauta powinien przestrzegać. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej w zależności od rodzaju aktywności jaką uprawia się w Internecie. Pewne zasady pozostają jednak uniwersalne, niezależnie czy używamy sieci rekreacyjnie czy zawodowo. Nie należy bagatelizować zagrożeń wynikających z aktywności internetowych naciągaczy. Warto w tym celu wyposażyć się w programy antywirusowe będące w stanie uchronić użytkownika przed częścią niebezpieczeństw na które można natrafić w trakcie przebywania w Internecie. Najważniejszą z ich funkcji jest ochrona w czasie rzeczywistym i skanowanie dysku w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania. Niektóre posiadają również kontrolę rodzicielską przydatną do nadzoru aktywności dziecka w sieci. Zapewniają też ochronę bankowości oraz są w stanie zablokować próbę uruchomienia wbudowanej kamerki internetowej. Funkcje takich programów połączone z ostrożnością użytkownika uczyni korzystanie z Internetu pozytywnym doświadczeniem.

Bezpieczeństwo w sieci - co warto wiedzieć?

Wraz z rozwojem sieci Internet, powstają coraz to nowe aplikacje chroniące nasze dane w tym obszarze. Wyraźnie dostrzec można jak szybko wszystko się zmienia, a nie każdy konsument nadąża za tymi zmianami. Dostępne jest jednak oprogramowanie antywirusowe tworzone przez tysiące specjalistów, na przykład kobiety w IT. Takie programy są odpowiedzią na nieuczciwe praktyki w sieci. Spis takich programów zawiera ranking antywirusów który na pewno będzie pomocny przy doborze oprogramowania chroniącego użytkowników w sieci. Najważniejsza jednak jest poprawna edukacja. Tyczy się to szczególnie osób starszych niebędących zaznajomionych z tą technologią tak bardzo jak osoby młodsze.

Bezpieczeństwo dziecka w sieci

Równie narażone na niebezpieczeństwa w sieci są dzieci. Nieświadome zagrożeń, chętnie spędzają długie godziny surfując po najdalszych odmętach internetu. Należy mieć świadomość, że mogą one zostać ofiarą tak zwanego cyberbullyingu, czyli innymi słowy cyberprzemocy. Zjawisko to polega na dręczeniu i prześladowaniu dziecka przez osobę po drugiej stronie monitora. Takie zachowanie może bardzo negatywnie odcisnąć się na psychice podopiecznych. Warto zatem nadzorować aktywność młodych osób w Internecie i upewniać się, że korzystają z Internetu w bezpiecznych warunkach. Branża informatyczna prężnie się rozwija oferując wiele usług i programów dla użytkowników komputerów. Coraz częściej za tworzeniem i opracowywaniem programów antywirusowych stoją kobiety w IT. Nikt tak dobrze jak matka nie rozumie jak ważne jest bezpieczeństwo dziecka. Ważne jednak żeby zawsze uczyć zachowywania zdrowego rozsądku przy korzystaniu z Internetu, gdyż nic tak nie uchroni w sieci jak wiedza i świadomość użytkownika o czyhających w niej zagrożeniach.

O autorze
TommyLeeTommyLee
1584 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]