Jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie? - Felieton

00
TommyLee

Czy baterię można rozładowywać do zera?

Wiele lat temu panowało przekonanie, że zarówno w przypadku baterii w laptopie, jak i telefonie komórkowym, konieczne jest jej formatowanie przed pierwszym użyciem. Formatowanie polegało na wyczerpaniu baterii do zera i naładowaniu do maksimum. Współczesne baterie do laptopa nie muszą być traktowane w taki sposób. Co więcej, nie powinno się rozładowywać ich do zerowego poziomu, ponieważ ma to niekorzystny wpływ na ich żywotność. Wielu specjalistów przekonuje, że ładowarkę najlepiej podłączyć, kiedy poziom naładowania baterii wyniesie 50-80%. Tak jest w przypadku baterii litowo-jonowej.

Czy można korzystać z trybu uśpienia?

Tryb uśpienia to bardzo praktyczne rozwiązanie w laptopach. Po uruchomieniu tego trybu komputer przechodzi w stan uśpienia, co wpływa na znaczne obniżenie zużycia energii. Funkcja ta powinna być jednak stosowana z umiarem. Warto pamiętać, że laptop w trybie uśpienia również zużywa energię. Zostawiając komputer w stanie hibernacji na całą noc, negatywnie wpływamy na trwałość baterii. Jeżeli planujemy kilkugodzinną przerwę w pracy na laptopie, to najlepiej po prostu go wyłączyć.

Jak zmniejszyć zużycie energii w laptopie?

Skutecznym sposobem na przedłużenie trwałości baterii jest zmniejszenie zużycia energii w laptopie. Można tego dokonać na kilka sposobów. Po pierwsze warto zredukować jasność ekranu. W świetle dziennym nie musi on świecić z maksymalną jasnością. Warto także wyłączyć moduł Bluetooth, co pozwala na obniżenie zużycia energii. Wyłączenie podświetlenia klawiszy to kolejny mały krok do wydłużenia żywotności baterii. Na pewno dobrym pomysłem będzie także usunięcie nieużywanych programów, które działając w tle, generują pobór energii.

Dlaczego warto odłączać zbędne urządzenia?

Często wszystkie porty USB, w jakie wyposażony jest laptop, są zajęte przez urządzenia zewnętrzne. Chodzi przede wszystkim o zewnętrzne dyski HDD, wentylatory, elektryczne kubki na kawę, dyfuzory zapachów czy odkurzacze do klawiatury. Każde z tych akcesoriów obciąża baterię laptopa, nawet gdy nie jest używane. Odłączając część z nich, można przyczynić się do wydłużenia żywotności baterii.

Dlaczego nie można przegrzewać laptopa?

Laptop, tak jak każde inne urządzenie, nagrzewa się w trakcie pracy. Zbyt wysoka temperatura ma negatywny wpływ na żywotność baterii. Jak zadbać o utrzymanie optymalnej temperatury urządzenia? Należy regularnie czyścić otwory wentylacyjne. Najlepiej robić to przy użyciu sprężonego powietrza. Warto przy tym pamiętać, że czyszczenie wykonuje się przy wyłączonym komputerze.

Baterie do laptopów to podzespoły, które prędzej czy później ulegają zużyciu i wymagają wymiany na nowe. Częstotliwość wymiany baterii zależy jednak nie tylko od jej jakości, ale także od sposobu użytkowania komputera. Warto stosować się do powyższych porad, aby uniknąć konieczności częstej wymiany baterii.

 

 

 

Artykuł sponsorowany
O autorze
TommyLeeTommyLee
1010 0

0 Komentarzy