GTA na PC - PC Master Hate #3 - Felieton

Cascad

Po dwóch poprzednich odsłonach PC Master Hate, w których chciałem wyznaczyć podstawy, po których się poruszam (pierwsza – master race nie lubi konsol bo ich nie miało; druga – więcej dobrych gier wychodzi na konsole) czas zabrać się za strefę sacrum grania na podświetlanych przyciskach  z nosem wsadzonym w monitor. Chodzi o GTA na PC.

 

Seria o wyciąganiu ludzi z samochodu na środku skrzyżowania to fenomen większy niż dopalacze w gimnazjach, widać to w każdym zakątku internetu. Błagania pecetowców o ujawnienie premiery GTA V na Windowsa było niczym oglądanie ludzi obstawiających walki Gołoty i liczących na to, że Andrew wygra. No, z tą różnicą, że  gracze w końcu się doczekali. Tylko, że cały świat – jak zawsze – był już daleko z przodu. 

 

Zacznijmy jednak od krótkiej lekcji historii: GTA i GTA 2 wychodziły w tym samym roku na PlayStation i PC. W swych początkach, gdy fenomen serii dopiero się rodził Rockstar uznał, że to dobry pomysł. W czasie gdy PlayStation 2 zaczęło rządzić światem zmieniono jednak podejście na to, które jest bardziej opłacalne stawiając konsolową premierę na piedestale. 

 

 

Na GTA III posiadacze PC musieli już czekać 7 miesięcy względem konsolowców, na Vice City 7 miesięcy, na San Andreas 8 miesięcy. Na GTA IV teoretycznie też 8 miesięcy, tylko że wersja pecetowa odznaczyła się skandaliczny poziomem optymalizacji. Na GTA V czekano już 20 miesięcy bo pierwszeństwo miała kolejna generacja konsol; PS4 i XOne. Gry takie jak GTA: Chinatown Wars, GTA: Vice City Stories, GTA: Liberty City Stories i GTA:  Advance nigdy nie pojawiły się za to na komputerach osobistych. A mimo to wielu graczy wciąż siedzi na PC uważając, że to najlepsze miejsce dla GTA... i kończy się to potem oglądaniem przez 20 miesięcy komentarzy pod kolejnymi wiadomościami o GTA V brzmiących tak: „kiedy wersja PC?”. Tak jakby tak trudno było się zorientować przez ten czas, że można je ukończyć na konsoli, sprawić ją sobie i przy okazji poznać setki omijanych do tej pory gier.

 

Najciekawsze jest jednak to, że na dużo procent (nie chcę pisać, że na 99) z GTA VI będzie podobnie. Wyjdzie, przejdę, zapomnę i jeszcze przez przynajmniej pół roku będę czytał jak to miło, że „zrobiłem beta testy przed premiera na PC”. Przykro mi, Rockstar nie bawi się w wypuszczanie niedziałających gier na konsole, więc nic takiego się nie stanie.

 

efekt nudy wywołanej wielomiesięcznym czekaniem na grę, w któą grają już wszyscy dookoła

 

Nie piszę tego, by dokuczyć graczom czekającym miesiącami na premierę ulubionej gry. Uwierzcie mi, wiem jak to jest czekać bo o połowę gier, które mnie interesują muszę się wręcz modlić, by dostały zielone światło na anglojęzyczną premierę (vide Yakuza 5 czy Dragon Quest X). Gdybym jednak grzał się na coś tak mocno, że kipiałoby mi z uszu na samą myśl o graniu to zwyczajnie bym kupił sprzęt na którym to coś jest i nie pytał w każdym newsie w Internecie „kiedy wersja na PC?”.  Naprawdę, gdyby ta moja wymarzona Yakuza 5 wyszła np. na Wii U rok temu to bym leciał do sklepu przybić piątkę z Mario, poczochrać Pikachu i rzucić banana Donkey Kongowi, płacąc ile trzeba nie czekając jeszcze 20 miesięcy i zastanawiać się „czy mi pójdzie”. A jakbym skończył to albo bym sprzedał cały zestaw w diabły, albo zajął się grami, które mnie w międzyczasie ominęły, atakując Pikmina 3, The Wonderful 101, Bayonettę 2 czy Mario Kart 8

 

Ale to ja. Człowiek oswojony z graniem na wielu sprzętach i próbowaniem nowych rzeczy.

 

 

 

[Cykl PC Master Hate nie powinien być brany zbyt serio, choć jest w nim czysta prawda. W razie konwulsji zbij szybkę, profil autora znasz – lubi przede wszystkim różnorodność w gamingu i produkcje, które go zaskoczą, dlatego myśli to co myśli.]

 

O autorze
CascadCascad
3215 22

Prawdziwy entuzjasta gier, który uwielbia z nich szydzić, żartować i nakręcać się na kolejne premiery. Piszę dla was newsy, raporty, recenzje… lubię oryginalne pomysły, dziwactwa i cały czas jestem na czasie. 

22 Komentarze

awatar
@@z5878 (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
'" (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
1*DBMS_PIPE.RECEIVE_MESSAGE(CHR(99)||CHR(99)||CHR(99),15) (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
1qRmNuEjX')) OR 297=(SELECT 297 FROM PG_SLEEP(15))-- (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
1zBKpTDdf') OR 417=(SELECT 417 FROM PG_SLEEP(15))-- (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
1u9vQiPat' OR 268=(SELECT 268 FROM PG_SLEEP(15))-- (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
1-1)) OR 939=(SELECT 939 FROM PG_SLEEP(15))-- (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
1-1) OR 192=(SELECT 192 FROM PG_SLEEP(15))-- (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
1-1 OR 389=(SELECT 389 FROM PG_SLEEP(15))-- (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
17ZEPKItD'; waitfor delay '0:0:15' -- (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
1-1 waitfor delay '0:0:15' -- (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
1-1); waitfor delay '0:0:15' -- (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
1-1; waitfor delay '0:0:15' -- (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
(select(0)from(select(sleep(15)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(15)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(15)))v)+"*/ (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
10"XOR(1*if(now()=sysdate(),sleep(15),0))XOR"Z (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
10'XOR(1*if(now()=sysdate(),sleep(15),0))XOR'Z (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
1*if(now()=sysdate(),sleep(15),0) (gość) rok temu

20- 1. pogrubiony tekst

0 Odpowiedz
awatar
autor_to_kretyn (gość) 9 lat temu

"Cykl PC Master Hate nie powinien być brany zbyt serio, choć jest w nim czysta prawda."

Gdzie ta czyta prawda, bo nie zauważyłem? xD Nie masz za grosz godności. Piszesz bzdury i jeszcze masz czelność twierdzić, że to czysta prawda. To kolejny typowo fanboyowo-konsolowy tekst, który nie wnosi nic ciekawego do dyskusji, ma na celu nabijać tylko kliknięcia. Trudno nawet dyskutować z kimś, kto piszę takie bzdury. Zresztą by poprzednich odsłonach pokazałeś już, że nie potrafisz dyskutować z kimś, kto ma rację i popiera to dowodami, brakuje Ci argumentów, bo wiesz, że piszesz bzdury.

0 Odpowiedz
awatar
Aucon (gość) 9 lat temu

Z konsolami nie z kibolami przepraszam poprawa klawiatury a nie sprawdziłem

0 Odpowiedz
awatar
Aucon (gość) 9 lat temu

Te twoje teksty wyglądają jakby ci rodzice kupili konsole (bo tak przeważnie z kibolami jest), a wszystko inne jest złe. Te teksty brzmią jakbyś nadal był gimbusem. Gamedot nie punktuje takimi tekstami. Tak samo grami na konsole w poprzednim. Ty rozumiesz, że polowa ludzi nie lubi danych gier lub to,ze są oryginalne nie znaczy że są dobre bądź przełomowe dlatego ludzie mówią o omijaniu gier? Wiele z nich to kupa lub bardzo o bardzo ograniczonym doborze, przez mechanike. Tracicie w oczach wielu, bo za grosz tu humoru.

0 Odpowiedz
awatar
Karol24 (gość) 9 lat temu

Ho ho ho nie tak szybko. Ja kupiłem wersję na xboxa 360, a potem na PC. Teraz tego Xboxa nie tykam nawet kijem bo nie ma po co. I można tu też zauważyć, że był to zabieg czysto dla zrobienia większej ilości kasy (mówię o GTA V, z IV może było inaczej albo nawet podobnie). Przecież jakby GTA V wyszło w tym samym czasie na wszystkie konsole to np. ja nie kupiłbym wręcz okrojonej wersji na starego Xboxa tylko odrazu kupiłbym wersję na PC. Bo przecież więcej pieniędzy zarobili jak najpierw wszyscy kupili grę na Xboxa 360 i PS3, żeby potem kupić już lepszą wersję na One albo PS4, a jeszcze potem na samego PC gdzie wersja jest najlepsza, z prostego powodu - są na niej mody. Więc gadanie tutaj o GTA V nie większego sensu. A żeby wyrównać szansę powiem tyle, że te mody dają dwa razy więcej frajdy z gry (np LCPDFR, który był już w IV) niż z wersji na PS4 czy One, a już nie wspominając o 360 czy PS3. Ale co ja tam wiem - ja nie zagrałem w Bayonettę 2 czy Pikmina 3 :( PS.: Dowody na to że tak ludzie postąpili to np Youtuberzy którzy tak właśnie postąpili, oczywiście nie wszyscy.

2 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]