Nadchodzi ACTA 2.0

DonaldT - 
1osoba uważa ten artykuł za ciekawy

Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego przegłosowała nową ustawę, dotyczącą praw autorskich i jednolitego rynku cyfrowego. 

 

Wczoraj odbyło się głosowanie, nad nową dyrektywą, mącą na celu ochronę praw autorskich w internecie. Przegłosowano ją stosunkiem głosów 15 do 10. Wiele osób uważa, iż wprowadzenie tej dyrektywy mocno ingeruje w wolnośc samego internetu.

Cała sprawa rozchodzi się o dwa artykuły : 11. artykuł mówi o tak zwanym "podatku od linków". Chodzi o to, iż każde użycie jakiegoś fragmentu tekstu będzie wiązało się z uiszczeniem opłaty dla twórcy tego tekstu. Dotyczy to na przykład memów, lub skorzystania z cytatu, artykułu bądź klipu muzycznego w internetowej dyskusji. Najbardziej ucierpią takie serwisy jak Wykop, bądź Facebook, które opierają się na udostepnianiu treści.

Drugi artykuł - 12. dotyczy odpowiedzialności tych firm, za treści umieszczane na ich stronach. Dla mniejszych stron pokroju wspomnianego Wykop.pl jest to ogromny cios, ponieważ nie stać ich na kontrolę wszystkich komentarzy. W dalszym następstwie może to prowadzić do całkowitej kontroli nad wypowiedziami interneutów. Zwolennicy tej dyrektywy, mówią iż nie ogranicza ona zwykłych użytkowników, ponieważ chodzi tylko o treści komercyjne. Na początku lipca Parlamen Europejski przyjrzy się sprawie, i podda ją pod głosowanie. Ostateczne głosowanie zaś, po dyskusji nad poszczególnymi punktami dyrektywy. Ostateczne głosowanie ma odbyć się na przełomie 2018 i 2019 roku.

 

1 osób dodało komentarz
1osoba uważa ten artykuł za ciekawy

1 Komentarz

awatar
TheKosteq (gość) 7 miesięcy temu

EU boi się internautów bo wie, że możemy znaleźć na nich haczyk. O nie, trzeba zayyyebać wolność słowa w internecie, jeszcze tylko dowodów osobistych w internecie brakuje żeby wiedzieli kto to napisał. Powiem krótko. Oni zaprzeczają sobie bo niby to monitorowanie wiadomości, maili itp a z drugiej strony niedawno weszło RODO xD Jeśli to wejdzie w zycie- ja osobiście wychodzę na ulicę. Myślę że nie tylko ja tak zrobie.

2 Odpowiedz