Test headsetu Zalman ZM-HPS310 - Test

00
TommyLee

Firma Zalman w ostatnim czasie wprowadziła do sprzedaży trzy headsety: ZM-HPS310, ZM-HPS610 oraz ZM-HPS700W. Nie są one jeszcze dostępne w Polsce. Dostaniemy je natomiast od ręki na platformie Amazon. Czy warto? Przekonajmy się na przykładzie modelu ZM-HPS310.


Co znajdziemy w pudełku


W sumie to niewiele. Prócz słuchawek karton skrywa papierową instrukcję i nic ponad to. Sam headset stanowi zintegrowaną całość, gdzie ani mikrofon a tym bardziej przewód USB nie są odczepiane. Ogółem ZM-HPS310 na platformie Amazon wyceniono na około 150 zł. Dostępne są wersje biała i czarna.


Wykonanie słuchawek ZM-HPS310


Całość headsetu ZM-HPS310 wykonano z tworzywa sztucznego, gdzie konstrukcja zapewnia podstawową regulację. Wszystkie elementy należycie dopasowano i słuchawki nie sprawiają wrażenia tanich, jak ma to miejsce w przypadku większości headsetów poniżej 200 zł. Dość charakterystycznym elementem będzie delikatne podświetlenie po prawej i lewej stronie słuchawek. Oczywiście można je wyłączyć.

zm-hps310


Otulina nauszników a także pałąka to imitacja skóry. Nauszniki w środku wykonano z miękkiej pianki, dostosowującej się kształtu głowy. Podczas długich posiedzeń nie powodują one dyskomfortu, nawet gdy nosimy okulary. Niestety dajemy minus za to, że pady (otuliny) przymocowano na stałe. Niby nie jest to problem w przypadku słuchawek za sto-parę złotych, ale wymiana całego sprzętu, co kilka lat z takiego powodu dla środowiska też nie jest optymalnym rozwiązaniem.

zm-hps310


Przewód zakończony wtyczką USB 2.0 mierzy 2.2 m. Chroni go biały sztywny oplot. Na przewodzie mamy także prosty plastikowy kontroler odpowiadający za: zwiększanie/zmniejszanie głośności, włączanie/wyłączanie diody LED, włączanie/wyłączanie mikrofonu. Generalnie spełnia swoje zadanie.


Specyfikacja


* Waga: 243 g (bez kabla)
* Długość przewodu: 2,2 m
* Przetworniki: 50 mm
* Impedancja: 32Ω ± 15%
* Czułość (SPL): 106dB ± 3dB
* Czułość mikrofonu: -42±3dBV
* Impedancja mikrofonu: ≤ 2,2 KΩ
* Kierunkowość mikrofonu: omnikierunkowa
* 7.1-kanałowy chipset dźwięku: Cmedia 108B


Użytkowanie słuchawek ZM-HPS310


System Windows z miejsca rozpoznaje urządzenie i jest ono gotowe do pracy. Mamy jeszcze opcję instalacji autorskiego narzędzia Zalman Audio Center, acz nawet z jego pomocą headset widnieje w systemie, jako generyczne urządzenie audio USB. Sam program to bardzo prosta aplikacja udostępniająca wyłącznie podstawowe funkcje. Interfejs koniecznie wymaga kompleksowego odświeżenia. Wypad też wspomnieć, że ZM-HPS310 nie współpracują z konsolami tej i poprzedniej generacji.


Główną kartą przetargową ZM-HPS310, podobnie jak w przypadku ZM-HPS610, ma być dźwięk 7.1. Headset posiada tylko dwa duże przetworniki, zatem emulowanie przestrzennego dźwięku spoczywa na barkach wbudowanego układu Cmedia 108B. Tak samo jak w droższym sprzęcie marki Zalman, także i tym razem narzędzie Zalman Audio Center nie pozwala na przełączanie między stereo a przestrzennym brzmieniem.

zm-hps310


Generalnie słuchawki działają poprawnie, jak na swój segment cenowy. Grając typową „V”, gdzie do przodu wysunięto tony średnie, pozostawiając w tyle tony górne i dolne. Jest to typowe brzmienie dla gamingowych headsetów. W grach sprawdza się bardzo dobrze. W konsumpcji mediów różnie – w zasadzie, co kto lubi. W naszej ocenie słuchawki brzmią nieco kartonowo w muzyce. Natomiast seans z filmem czy serialem daje radę. Najważniejsze, że podczas gry słuchawki nie męczą, plus w strzelankach pozwalają sensownie ogarnąć, co dzieje się wokół gracza.

zm-hps310


Słuchawki mają jeszcze mikrofon na elastycznym ramieniu. Zbiera on nasz głos bardzo wyraźnie i głośno, acz do ideały daleka droga. Nie czarujmy się, to wciąż budżetowy headset. Dźwięki tła potrafią sporadycznie się przebić a na końcu wypowiadanych zdań czasem słychać pomniejszy trzask. Wydaje nam się jednak, że w tym przedziale cenowym nie znajdziemy headsetu z lepszym mikrofonem. Potencjalna konkurencja zwyczajnie stoi niżej. Ogółem podczas rozgrywki ze znajomymi mikrofon spełnia należycie swoją rolę - wszyscy słyszą nas głośno i wyraźnie. Do tego wszelkiego rodzaju wideokonferencje i chaty także są w naszym zasięgu.


Co sądzimy o ZM-HPS310?


Jak już wspomnieliśmy, Zalman wypuścił na rynek trzy headsety: ZM-HPS310, ZM-HPS610 oraz ZM-HPS700W. Dwa pierwsze są po kablu a ostatni bazuje na łączności bezprzewodowej. Model ZM-HPS310 to najtańsza opcja z całej trójki, celująca w konsumentów niechcących przepłacać za funkcje, z których i tak nie będą korzystać a potrzebują wyłącznie prostego sprzętu do zabawy przy komputerze. Jest to także opcja na prezent dla początkującego młodego adepta cyfrowych potyczek, gdzie raczej podarek za kilkaset złotych nie wchodzi w rachubę.


Różnice jakościowe, dostępnych funkcjach oraz w brzmieniu między ZM-HPS310 a ZM-HPS610 są bardziej niż dostrzegalne. W naszej ocenie, jeśli macie możliwość dopłacenia stu złotych zdecydowanie warto wybrać droży model słuchawek marki Zalman. Jeśli jednak budżet mocno ogrnicza możliwości wyboru to w przedziale poniżej 200 PLN recenzowany produkt jest jak najbardziej wart polecania.

 

 • Plusy
 • Przystępna cena
 • Całkiem dobrze wykonane
 • Do tego są wygodne
 • Dają radę w grach wszelkiego typu
 • Obejrzeć film też możemy
 • Minusy
 • Pady przymocowane na stałe
 • Nie ma opcji na dźwięk przez jack 3.5 mm
 • Dźwięk 7.1 chyba raczej na papierze
 • Muzyka to nie jest ich mocna strona
O autorze
TommyLeeTommyLee
1637 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]