• Strona główna
 • Pierwsza w polsce recenzja natec genesis gx85 - myszki do gier mmo

PIERWSZA W POLSCE RECENZJA Natec Genesis GX85 - myszki do gier mmo - Test

413
Darius

Pierwsze wrażenia

Opakowanie jest porównywalne do innych produktów Nateca, czerwono-czarna kolorystyka, atrakcyjna grafika nowego produktu i oczywiście obszerny opis możliwości urządzenia. Bardzo standardowo, a co w środku? Ku mojemu zaskoczeniu oprócz instrukcji obsługi, znalazłem zapasowe ślizgasze! No nareszcie, ktoś o tym pomyślał! - Wielki plus za to! Najwięcej miejsca zajęła myszka, która zdecydowanie różni się od wszystkich innych, które do tej pory miałem w swoich rękach. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. 

Specyfikacja

Co w środku skrywa GX 85?

- Typ sensora: Laserowy ADNS-9800
- Maksymalna rozdzielczość: 8200 DPI
- Maksymalna szybkość przetwarzania danych: 12000 FPS
- Maksymalna akceleracja: 30G
- Maksymalna szybkość śledzenia: 150 ips
- Przyciski: 13
- Długość przewodu: 2m
- Metalowe ciężarki: 5x 5,7g
- Wymagania Systemowe: Windows® XP/Vista/7/8

Jakość wykonania

Jakość wykonania stoi na naprawdę bardzo wysokim poziomie, jestem pozytywnie zaskoczony. Myszka jest bardzo przyjemna w dotyku, wykonana z fajnych materiałów. Co ważne, GX 85 wyposażono w przełączniki marki OMRON, które, według zapewnień producenta, będą w stanie wytrzymać nawet 10 milionów kliknięć. Jedyne, do czego mogę się przyczepić to jakość wypraski, do której wkładamy ciężarki. Wydaje się nie być zbyt trwała. Mimo to gryzoń wygląda na bardzo solidnego. Nie wszystkie poprzednie produkty Nateca mogą się pochwalić taką jakością.

Budowa, Ergonomia

GX 85 wygląda naprawdę interesująco. Dla kogo zatem będzie najlepszym wyborem? Praworęczni palm gripowcy będą najbardziej zadowoleni. Oprócz dwóch głównych przycisków, pod rolką znajdują się dwa dodatkowe do zmiany profilów DPI. Są bardzo dobrze usytuowane, zmiana ustawień sensora przebiega szybko i sprawnie. Na lewej części umieszczono 8 programowalnych przycisków. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że są małe i trochę dziwnie ułożone, bo tylko po dwie sztuki w jednym rzędzie (większość myszek MMO ma 3 rzędy), ale to rozwiązanie o dziwo się sprawdziło. Bardzo szybko przestawiłem się z Logitecha G600 na Nateca. Na przodzie lewej strony myszki tuż obok przycisków umieszczono wskaźnik poziomu DPI, który informuje nas o aktualnie używanym profilu. 

Oprogramowanie

Oprogramowanie jest trochę mało rozbudowane, minimalizm ma jednak swoje zalety. Jest bardzo intuicyjne i proste w użytkowaniu. Każdy powinien sobie bezproblemowo poradzić. Soft został podzielony na trzy główne sekcje: personalizacji przycisków, ustawień podświetlenia i ustawień zaawansowanych. W tym pierwszym możemy przypisać różne funkcje do naszych klawiszy dodatkowych, np. ustawić makra w WoWie, w drugim wybrać jeden z 8 kolorów podświetlenia, ustawić jego natężenie, czy też zmienić ustawienia efektu "oddychania". W tym ostatnim mamy do dyspozycji kilka dodatkowych opcji, między innymi zmianę czułości DPI, opcje akceleracji, czy ustawień profili. Tych możemy ustawić maksymalnie 4.

Testy

Zaczynam testy! Sprawdźmy, co to cudeńko potrafi. 

Interoplacja

Interpolacja to proces tworzenia dodatkowego piksela, który nie istniał początkowo. Tworzenie opiera się na badaniu sąsiednich pikseli i ustawiane jest tak, by utworzony piksel jak najlepiej pasował do przetwarzanego obrazu

Sprawdziłem ją na czterech rozdzielczościach sensora: 800 dpi, 1600 dpi, 3200 dpi oraz 8200 dpi. Oczywiście wynik jest jednoznaczny. Interpolacja nie występuje.

Prędkość Maksymalna

Test ten ma na celu sprawdzenie, jak szybko da się przesuwać mysz po podkładce. W momencie przekroczenia prędkości maksymalnej, jaką może osiągnąć czujnik, ruch dłoni w ogóle przestaje być odwzorowywany, zaczyna być odwzorowywany chaotycznie albo na przykład w trakcie gry zamiast się odwrócić, nagle spoglądamy w niebo albo gdzieś pod nogi.

Predykcja

Predykcja, inaczej przyciąganie kątowe, to zdolność sztucznego przyciągania wskaźnika, zwłaszcza podczas szybkich ruchów, do osi X lub Y. Dzięki temu kreski wychodzą prostsze. Oczywiście nie występuje.

Jittering 

Jittering to nic innego jak na­głe prze­sko­ki kur­so­ra.

Na wyższych rozdzielczościach DPI powyżej 7000, się pojawia, ale biorąc pod uwagę fakt, że w tym zakresie naturalne drgania ręki objawiają się, jako drgania kursora na ekranie i nie da się ich uniknąć. Uznaję, że nie występuje.

Akceleracja

Standardowo dla myszek laserowych jest na poziomie około 5%. Mamy możliwość zmiany ustawień w oprogramowaniu.

Polling Rate

Jest to liczba raportów, dotyczących położenia oraz aktywacji przycisków, jaką nasza myszka wysyła do komputera w ciągu jednej sekundy. Liczba ta jest wyrażana w Hercach (Hz). Wyniki oscylują w granicach 1000 Hz, są stabilne.

LOD

LOD (lift-off distance) to wysokość, na jakiej myszka przestaje odczytywać położenie, po podniesieniu jej w górę. W przypadku GX85 wyniki oscylowały w granicach od 1,5 mm do 2mm. Testowałem na trzech podkładkach. Mionix Sargas XXL, SteelSeries QCK oraz SteelSeries DEX.

Subiektywna opinia po dłuższym użytkowaniu

Cóż jestem bardzo pozytywnie zaskoczony faktem, iż Natec Genesis GX85 może, aż tak wiele. Grając w WoWa, LoLa, World of Tanks, miałem pełną kontrolę nad tym, co robiłem. Gryzoń był bardzo precyzyjny i wygodny. Konfiguracja przycisków zajęła mi mniej więcej minutę. 

Podsumowanie

Natec Genesis wykonał kawał dobrej roboty, nie dość, że GX85 znakomicie wygląda, jest bardzo precyzyjny, to jeszcze idealnie leży w dłoni, świetnie spisuje się w grach MMO i ma bardzo proste w obsłudze oprogramowanie. Cena 200 zł wydaje się wręcz śmieszna w stosunku do tego, co otrzymujemy. Płacimy grosze, a mamy naprawę świetny sprzęt do gier MMO.

 • Plusy
 • Cena
 • Jakość wykonania
 • Bardzo wygodna
 • Możliwość regulacji wagi myszy
 • Dużo programowalnych przycisków
 • Dobry sensor
 • Zapasowe ślizgacze w pudełku
 • Oprogramowanie jest bardzo minimalistyczne i proste w obsłudze
 • Minusy
 • Oprogramowanie mogłoby być bardziej rozbudowane
O autorze
DariusDarius
881 2

4 Komentarze

awatar
Mati (gość) 3 lata temu

A czy tylko do gier MMO się nadaje ten gryzoń? W grach FPS też będzie bardzo dobry?

0 Odpowiedz
Darius 3 lata temu

Powinien dać radę w MMO

1 Odpowiedz
awatar
Horky (gość) 4 lata temu

Wygląda przednio.

2 Odpowiedz
Darius 4 lata temu

Polecam, jeśli szukasz niedrogiego gryzonia do gier MMO

3 Odpowiedz