Kupujemy kamerę internetowa – na co zwrócić uwagę? - Publicystyka

StfuWi

Przyda ci się podczas wideokonferencji lub do wykonania domowego systemu monitoringu. Może być także przydatna w trakcie wirtualnych zakupów. Kamera internetowa to praktyczne urządzenie, dzięki któremu zyskasz nowe możliwości komunikacji i przesyłu danych. Zanim jednak sięgniesz po konkretny model, sprawdź na co zwrócić uwagę wybierając kamerę?

Nowoczesne technologie dostarczają szereg wygodnych sposobów komunikacji. Jednym z nich są wideokonferencje. W ich trakcie rozmówcy oddaleni o nawet setki kilometrów, mogą nie tylko wyrazie się słyszeć, ale również widzieć. To wszystko dzięki kamerom internetowym. Jeśli planujesz zakup urządzenia tego typu - oto kilka najważniejszych wskazówek, dzięki którym będziesz mógł wybrać sprzęt, który spełni twoje oczekiwania.

Kamera internetowa – do czego się przyda?

Obok wideokonferencji, kamera internetowa może Ci się przydać np. do nagrania krótkiego filmiku. Kamery internetowe są zatem nieocenionym narzędziem w pracy vlogerów i blogerów – dzięki nim mogą tworzyć interesujące i łatwo przyswajalne treści w postaci plików wideo. Urządzenie może Ci również posłużyć jako kamera monitorująca – w ten sposób będziesz mógł śledzić co dzieje się w twoim mieszkaniu, gdy jesteś w pracy lub zyskasz możliwość kontrolowania poczynań opiekunki do dzieci.

Kamery internetowe znajdują także zastosowanie podczas korzystania z aplikacji wykorzystujących tzw. funkcję rzeczywistości rozszerzonej. Co to oznacza? Na obraz, który został zarejestrowany przez kamerę nakładana jest grafika 3D. W ten sposób możesz zatem wirtualnie „przymierzyć” ubrania przed ich zakupem w sklepie internetowym. Brzmi fantastycznie, prawda?

Rozdzielczość 

To pierwszy parametr, na który należy zwrócić uwagę. Od rozdzielczości kamery zależeć będzie jakoś zapisywanego obrazu. Jeśli twoja kamera internetowa ma służyć przede wszystkim do prowadzenia telekonferencji, w zupełności wystarczy ci rozdzielczość na poziomie 800x600 pikseli. Natomiast jeśli chcesz nagrywać filmy w formacie HD np. na potrzeby materiałów szkoleniowych, na rynku znajdziesz także urządzenia tego typu. Pamiętaj jednak, że wysoka rozdzielczość idzie w parze z dużymi wymaganiami, jakie kamera stawia przed komputerem oraz łączem internetowym. Obsłudze kamery internetowej HD podoła tylko wydajny sprzęt oraz szybkie łącze.

 

Liczba klatek na sekundę

Z kolei ta wartość pozwoli oszacować płynność, z jaką będzie wyświetlany ruchomy obraz zarejestrowany przez kamerę. Jeśli kamera internetowa posiada niewielką liczbę klatek na sekundę, obraz będzie sprawiał wrażenie „pokazu slajdów” czyli będzie urywany. Aby uniknąć takiego efektu, kamera powinna rejestrować przynajmniej 30 klatek na sekundę. Urządzenie o takich parametrach zarejestruje płynny obraz ruchu. Niestety, płynność obrazu obniża jego rozdzielczość.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę? Bardzo ważny jest sposób ustawiania ostrości. Możesz to zrobić ręcznie – w takim przypadku należy przekręcić obręcz i wyostrzyć obraz w pożądanym miejscu. Istnieją także rozwiązania automatyczne, czyli tzw. autofokusy. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ kamera sama wychwytuje ostrość na obiekt, który znajduje się w centrum kadru. Ponadto zwróć również uwagę na uchwyt mocujący kamerę – powinien on być stabilny i wytrzymały, ponieważ element ten decyduje o bezpieczeństwie użytkowania kamery.

O autorze
StfuWiStfuWi
131 0

25 Komentarzy