Jak wybrać urządzenie wielofunkcyjne? - Poradnik

10
TommyLee

Drukarka to popularne urządzenie biurowe, chętnie używane przez nas w domowych warunkach, jak i uczniów, studentów czy pracowników biur. Jej możliwości są niewystarczające, dlatego nierzadko potrzebujemy jeszcze urządzenia, które pozwoli nam wykonywać kopie lub skany dokumentów. Wówczas z pomocą przychodzi urządzenie wielofunkcyjne, które łączy w sobie funkcje drukarki, ksera, skanera oraz faksu. Świetnie sprawdza się w warunkach domowych, biurze, a przy tym pozwala zaoszczędzić pieniądze. Dzięki niemu mamy jedno urządzenie, które posiada szeroki zakres obsługiwanych czynności, z których możemy skorzystać w codziennej pracy. Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego? O tym więcej w dalszej części tego artykułu.


Urządzenie wielofunkcyjne pozwala na:
     • drukowanie – w zależności od wybranego typu urządzenia

drukowanie atramentowe - kartka papieru pokrywana jest kroplami tuszu. Pojemniki z atramentem przesuwa głowica;

drukowanie laserowe – do procesu drukowania wykorzystywany jest toner, a jego cząstki rozprowadzane są za pomocą specjalnego wałka;
     • skanowanie – umożliwia przeniesienie papierowych dokumentów do wersji cyfrowej;
     • kserowanie – pozwala na skopiowanie dokumentów bez włączania komputera;
     • faksowanie – funkcja przydatna przede wszystkim w biurach.

Co wybrać - urządzenie atramentowe czy laserowe?

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne dedykowane do intensywnej pracy to sprzęt wyposażony w toner laserowy. Z jego pomocą szybko i sprawnie wydrukujemy wiele dokumentów, ale także zdjęcia, wykresy, prezentacje czy prace graficzne. Są to urządzenia wyróżniające szybkim czasem działania i dlatego chętnie kupowane są do biur w przedsiębiorstwach, ale i w szkołach, urzędach czy innych placówkach.

Urządzenia wielofunkcyjne laserowe są nieco droższe od modeli atramentowych, jednak inwestycja w ich zakup po pewnym czasie zwraca się. Laserowe modele okażą się ekonomiczne, o ile będziemy korzystać z nich intensywnie. Do wyboru mamy drukarki laserowe wielofunkcyjne kolorowe oraz monochromatyczne, które zapewniają czarno-białe wydruki. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością wydruku, który jest trwały i zwykle wodoodporny.

Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe z kolei to dobre rozwiązanie dla osób sporadycznie korzystających z drukarki w domowych warunkach. Modele atramentowe możemy kupić w niskiej cenie, jest to, jednak urządzenie kosztowne w samej eksploatacji. Urządzenia atramentowe oferują nam lepszą jakość wydruków i większą swobodę drukowania niż modele laserowe. Do wad tego typu urządzeń można zaliczyć, natomiast dużą wadliwość części mechanicznych, a także długi czas drukowania w porównaniu do modeli laserowych. Wydruki atramentowe są również mniej odporne na kontakt z wodą. Mają tendencję do blaknięcia, zwłaszcza jeśli użyjemy tuszu o niskiej jakości.

Jak wybrać urządzenie wielofunkcyjne? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy planujemy kupić sprzęt korzystający z technologii atramentowej czy laserowej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Drukowanie

Z racji tego, że urządzenie wielofunkcyjne będzie najczęściej wykorzystywane jako drukarka to parametrom drukowania należy przyjrzeć się najbardziej. Po pierwsze należy zdecydować czy wybieramy model atramentowy czy laserowy, kolejno sprawdzić szybkość wydruku oraz koszty eksploatacji - tonerów lub wkładów atramentowych.

Rozdzielczość skanera

Jest to parametr szczególnie przydatny przy skanowaniu obrazów, grafik, prezentacji czy dokumentów w domowych warunkach, ale i uczniów czy pracowników biur. Zachowanie dokładnych szczegółów grafiki znacząco wpływa na jakość zeskanowanego pliku.

Komunikacja

Wiele modeli urządzeń wielofunkcyjnych korzysta z modułu Wi-Fi, co pozwala używać drukarkę w sieci bezprzewodowej domowej lub firmowej. Podłączenie bezprzewodowe gwarantuje jeszcze szybsze drukowanie nie tylko za pomocą komputera, ale i również ze smartfonów, tabletów i innych urządzeń podłączonych do sieci WiFi. Nowoczesne urządzenia posiadają dodatkowo slot na karty pamięci, dzięki któremu możemy drukować bezpośrednio z karty bez konieczności włączania komputera.  Zadbajmy również, aby nasze urządzenie posiadało moduł Bluetooth, co pozwoli nam zarządzać drukowaniem i skanowaniem na odległość.

Rozmiar nośników

Większość urządzeń wielofunkcyjnych obsługuje kartki A4, jednak pojawiają się również formaty A3, C4 i inne. Większy format przyda się podczas skanowania, dzięki czemu będziemy mogli zeskanować większą objętość dokumentu. Rozwiąże to również problem urządzeń A4, które ucinają marginesy.

Rozmiar

Przed zakupem urządzenia wielofunkcyjnego do domu z e-sklepu Dr Tusz warto zastanowić się, w którym miejscu będzie stało oraz czy mamy wystarczająco dużo miejsca by je móc wygodnie obsługiwać.


 

Artykuł sponsorowany

O autorze
TommyLeeTommyLee
1024 0

1 Komentarz

awatar
Peter (gość) 6 miesięcy temu

Komentarz usunięty

awatar
DrTusz (gość) 6 miesięcy temu

Należy szukać urządzenia, które toleruje zamienniki. Tanie urządzenie= droga eksploatacja. Polecam Urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-J105. Toleruje zamienniki, ma automatyczny system czyszczenia, jeśli urządzenie będzie podłączone do prądu, automatycznie zostaną wyczyszczone głowice.

0 Odpowiedz

Najnowsze recenzje

    Dołącz do zespołu Gamedot

    Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

    Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres redakcja@gamedot.pl