• Strona główna
  • Inteligentne myszki, czyli granie też może być „smart”

Inteligentne myszki, czyli granie też może być „smart” - Felieton

00
TommyLee

Masa klawiszy i czujników


 Obecne myszki wyposażone są w całą masę klawiszy, które mają ułatwiać sterowanie komputerem. Poza przyciskami „wstecz” i „dalej”, w modelach inteligentnych znajdziemy kółka do scrollowania przechylane w wielu płaszczyznach, wiele dodatkowych przycisków, które można zaprogramować wedle uznania, a także czujniki, które pozwalają monitorować zakłócenia radiowe lub poziom żywotności baterii. Takie elementy sprawiają, że gracz, korzystając z myszki, musi wykonać mniej kliknięć, by włączyć interesującą go opcję. Wymienione wyżej czujniki są bardzo cenione przez uczestników turniejów i zawodów – podczas rozgrywki można być pewnym uniknięcia zakłóceń. W pewnych rodzajach gier o zwycięstwie decydują nawet milisekundy. Minimalizując straty i opóźnienia przesyłu, dążymy do tego, by czas reakcji myszki na kliknięcie był równy zeru. Każdy kolejny model coraz bardziej zbliża nas do tego osiągnięcia. Jest to ważne nie tylko z powodu lepszych wyników osiąganych na turniejach gier komputerowych. Takie osiągnięcie byłoby przełomem w medycynie czy wojskowości.

Inteligentna myszka musi dopasować się do gracza


 Każdy gracz zderzył się niejednokrotnie z problemem doboru myszki, by ta leżała optymalnie w jego dłoni, miała odpowiedni ciężar i czułość. Ponieważ każda gra potrzebuje innych statystyk tego komponentu, najlepiej byłoby ich kupić przynajmniej kilkanaście. A gdyby można było kupić jedną i regulować jej parametry według uznania? Dzięki myszkom smart jest to możliwe! Umieszczone wewnątrz odważniki odpowiadają za regulację ciężaru, a mikroprocesor dopasowuje nie tylko czułość do stylu gry, ale także podświetlenie. W momencie większego skupienia gracza, diody LED gasną, umożliwiając pełną koncentrację. Można spokojnie powiedzieć, że mechanizmy inteligentnej myszy potrafią rozpoznać i zapamiętać nasz nastrój oraz pewne szablony zachowań. Z punktu widzenia urządzeń przyszłości to duży krok naprzód – nie tylko w dziedzinie gier komputerowych.

Ucz się na swoich wynikach


  Każde urządzenie, narzędzie czy aplikacja tworzą terabajty danych, które w zależności od potrzeby można zapisać, gromadzić i analizować. Czy wiesz, że zwykła mysz komputerowa przetwarza w locie prawie kilkadziesiąt różnych parametrów, które odzwierciedla na ekranie? A gdyby tak móc je zapisać i przeanalizować - znaleźć słabe punkty w taktyce gry, źle wykonane ruchy czy krótszą drogę do przebycia kursorem? Z myszkami smart jest to możliwe. Setki czujników zbierają informacje i przesyłają je do specjalnie dedykowanych aplikacji komputerowych lub na smartfona. Potem bez problemu możesz je przeanalizować według potrzeb. Każdy profesjonalny gracz komputerowy powinien być zainteresowany takim urządzeniem. Umożliwia ono naukę na własnych błędach i odtwarzanie pewnych ruchów w celu ich poprawy. 

 Myszki stają się coraz mądrzejsze. Starają się rozpoznawać i dostosowywać się do korzystającego z nich człowieka. Może wkrótce w ogóle nie będzie konieczne operowanie manualne, a wystarczy jedynie nauka szablonów zachowań i ich późniejsze odtwarzanie? Przyszłość jest nieznana, ale zapowiada się bardzo interesująco.

 Te i inne ciekawostki znajdziesz na blog Smart City Dariusza Stasika

 

O autorze
TommyLeeTommyLee
1622 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]