Gogle VR – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? - Felieton

00
TommyLee

Technologia cały czas idzie do przodu, oferując swoim użytkownikom coraz bardziej zaawansowane rozwiązania niemal w każdej dziedzinie, a w tym w rozrywce. Najlepszym tego przykładem jest wirtualna rzeczywistość, czyli trójwymiarowy obraz, w którym można się zanurzyć niczym w prawdziwym świecie. Czym jest VR, do czego służy i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich gogli VR? Podpowiadamy!

Do czego służą gogle VR?

Mówiąc o zabawie z wirtualną rzeczywistością, trudno nie wspomnieć o urządzeniach, jakimi są gogle VR. To właśnie dzięki nim użytkownik ma szansę doświadczyć emocji, które towarzyszą podczas eksplorowania świata wirtualnego. Zadaniem gogli VR jest wyświetlanie wygenerowanego obrazu w 3D i w 360 stopniach oraz całkowicie uniemożliwienie zobaczenia tego, co widoczne jest w rzeczywistym świecie. Niektóre zestawy do wirtualnej rzeczywistości wyposażone są również w dedykowane słuchawki, które emitują dźwięk z aplikacji, dostarczając jeszcze większych emocji. Kluczowym elementem każdego zestawu VR są kontrolery, dzięki którym rzeczywiste ruchy graczy są przenoszone do wirtualnej rzeczywistości. Współpraca wszystkich tych urządzeń sprawia, że użytkownik wirtualnej rzeczywistości może całkowicie przenieść się do wygenerowanego świata, gdzie czeka na niego wiele przygód.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze gogli VR?

Wybór gogli VR nie jest prostym zadaniem i dla wielu osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wirtualną rzeczywistością, może być to nie lada wyzwaniem. Przy wyborze sprzętu VR, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mogą przesądzić o intensywności doznań podczas użytkowania.

Pierwszym ważnym parametrem jest rozdzielczość. Musi być ona bardzo wysoka. Kolejna kwestia to czujniki zewnętrzne. Niektóre zestawy działają jedynie na podstawie systemu kamer, który jest wbudowany w gogle VR, z kolei inne wymagają zastosowania specjalnych czujników. O ile ich brak to znacznie większa wygoda, stracić może na tym jakość śledzenia ruchów. Wybór powinien być więc uzależniony od indywidualnych potrzeb użytkownika, a dokładniej od tego, na czym mu bardziej zależy – czy na komforcie, czy na maksymalnej precyzji. Podczas wyboru odpowiedniego sprzętu kluczowe są także ekrany w goglach VR. Choć w większości zastosowań klasyczne panele LCD powinny w zupełności wystarczyć, tak w niektórych przypadkach OLED będą znacznie lepszym wyborem. Mowa tu przede wszystkim o oglądaniu filmów.

Urządzenia VR – które z nich warto wybrać?

Rynek urządzeń do wirtualnej rzeczywistości, takich jak gogle VR, słuchawki czy kontrolery, stale obfituje w coraz to nowsze, bardziej zaawansowane i wzbogacone sprzęty. Obecnie wśród ofert producentów znaleźć można wiele ciekawych zestawów, które dedykowane są zarówno amatorom, jak i najbardziej doświadczonym użytkownikom. Jednym z najciekawszych produktów na rynku, który dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie, jest zestaw Meta Oculus Quest 2. Oculus (teraz Reality Labs) to spółka zależna od Meta Platform, która specjalizuje się w produkcji gogli VR, akcesoriów, gier i programów, które służą do uruchamiania wirtualnej rzeczywistości.

Okulary VR Oculus – doceniane przez wielu użytkowników

Oculus Quest to numer jeden na rynku urządzeń do wirtualnej rzeczywistości. Zestaw Oculus Quest 2 z goglami doceniany jest przede wszystkim za ogromną uniwersalność, z tego względu będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku początkujących osób, które jeszcze nie do końca wiedzą, czego dokładnie oczekują od swojego sprzętu.

Oculus Quest 2 stanowi połączenie dwóch wcześniejszych linii zestawów VR. Jego dużą zaletą jest to, że można go używać w pełni autonomicznie, co jest gwarancją swobody w tych najmniej wymagających pozycjach. Oculus zachęca do swojego zestawu również świetną ceną, która znacznie odbiega od tych, z którymi spotkać się można w przypadku innych zestawów. Tutaj należy podkreślić to, że niska cena wcale nie oznacza gorszych parametrów zestawu Quest 2. Oczywiście nie są one na takim poziomie, jak w najbardziej profesjonalnych zestawach, ale naprawdę nie ma na co narzekać.

Oculus Quest 2 to rozdzielczość na poziomie 3664 × 1920, częstotliwość odświeżania 120 Hz oraz kąty widzenia – 100 stopni. Gogle Oculus VR bardzo dobrze sprawdzają się w Metaverse – jest to jeden z najbardziej opłacalnych wyborów, na jaki mogą postawić użytkownicy.

O autorze
TommyLeeTommyLee
1625 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]