• Strona główna
  • Zapewnij sobie stabilne łącze i niskie pingi – lan, wlan czy internet z gniazdka?

Zapewnij sobie stabilne łącze i niskie pingi – LAN, WLAN czy Internet z gniazdka? - Felieton

00
TommyLee

Coraz większa ilość gier do poprawnego działania wymaga połączenia z Internetem. Kiedy grasz w trybie multiplayer, jest to jeden z podstawowych warunków do spełnienia. Niezależnie od tego, czy instalujesz grę na dysku twardym czy otwierasz ją przez przeglądarkę, niezbędny będzie odpowiedni infrastruktura, umożliwiająca płynną grę – łącząc się z routerem masz do wyboru kabel LAN, WLAN i Internet z gniazdka.

LAN czy WLAN (WiFi)?

Zarówno LAN, jak i WLAN (WiFi), mają swoje wady i zalety. Choć LAN gwarantuje stabilne połączenie, do samego podłączenia się do sieci przewodowej potrzebna jest cała infrastruktura kabli sieciowych. Nie jest to możliwe w większości mieszkań wynajmowanych czy też kamienicach. Alternatywą jest sieć bezprzewodowa – WLAN. Jej największą zaletą jest brak okablowania i możliwość korzystania z wielu urządzeń w ramach tej samej sieci. Często jednak w ramach WLAN-u można spotkać się z niewystarczającym zasięgiem czy też zakłóceniami spowodowanymi sąsiednimi routerami WiFi, co wpływa na jakość połączenia.

Gdy nie można podłączyć się do sieci przewodowej, zazwyczaj decyzja użytkowników pada na wygodny i łatwiejszy w instalacji router WiFi. Może to być skuteczne rozwiązanie, gdy wybierzesz dobrej jakości sprzęt. Tego typu urządzenia warto dobrać przez wzgląd na oferowaną przez dostawcę szybkość transmisji danych oraz obsługiwane pasma.

Przykładowo, wiele routerów od FRITZ! cechuje możliwość skorzystania z pasm częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. Przeglądając specyfikację produktów zwróć uwagę na oznaczenia WiFi AC i N – AC oznacza odbieranie i przesyłanie danych w częstotliwości 5 GHz, z kolei N – najczęściej w 2,4 GHz. Routery FRITZ!Box oferują też funkcję zwiększającą bezpieczeństwo rozgrywek sieciowych – dzięki funkcji „stealth mode” zapora sieciowa routera odrzuca niechciane żądania z Internetu zamiast odpowiadać za pomocą komunikatów kontrolnych, zapewniając tym samym ochronę przed atakami, na przykład atakami DDoS. Użytkownicy FRITZ!Box dysponują także możliwością przydzielenia najwyższego priorytetu dla konsol czy komputerów graczy znajdujących się w sieci domowej, co zapewnia jeszcze płynniejszą rozgrywkę. Możesz również wybrać router VPN.

Alternatywa LAN-u i WLAN-u – Internet przez gniazdko

Internet przez gniazdko jest skutecznym rozwiązaniem sporu pomiędzy siecią przewodową i bezprzewodową. Błyskawiczne połączenie przez gniazdko elektryczne zapewniają adaptery PLC. Zestaw do Internetu przez gniazdko składa się z nadajnika i odbiornika. Wystarczy, że jeden z nich podłączysz w miejscu, w którym ustawiony jest router, a drugi w pomieszczeniu, w którym ma być odbierany sygnał.

Adaptery PLC to praktyczne urządzenia, które w szybki sposób zapewnią swobodną rozgrywkę online nawet w znacznym oddaleniu do routera. Niekiedy problemem w dużych mieszkaniach są grube stropy i ściany – dzięki konwersji sygnału przez domową sieć elektryczną możesz jednak cieszyć się maksymalną prędkością Internetu z gniazdka w każdym miejscu. Warto zwrócić uwagę, że adaptery Powerline przy dobrych instalacjach elektrycznych zapewniają niższe i stabliniejsze pingi – opóźnienia niż sieci bezprzewodowe WiFi. Sprawdź, ile jeszcze możliwości zyskujesz, stawiając na nowoczesne rozwiązania!

O autorze
TommyLeeTommyLee
1234 0

0 Komentarzy