Jak jeździć ekologicznie? Podpowie Ci Google Maps! - Felieton

00
TommyLee

Rosnące ceny paliw sprawiają, że wiele osób decyduje się na ograniczenie podróży samochodem. Okazuje się jednak, że istnieje zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Mianowicie: można zacząć jeździć ekologicznie, co sprawia, że zużycie paliwa w trakcie jazdy jest zdecydowanie mniejsze, a to ma odbicie w mniejszych kosztach paliwa. Okazuje się, że ekologicznej jazdy można nauczyć się korzystając z... aplikacji Google Maps.

Oszczędzanie paliwa z Mapami Google - jak to działa? Wyjaśniamy!

Oszczędzanie paliwa poprzez wytyczanie ekologicznych tras to funkcja wprowadzona przez Google w 2022 roku w 40 państwach europejskich, w tym również w Polsce. Amerykański gigant wskazuje, że rozwiązanie to ma polegać na tym, iż wytycza się taką trasę, która być może jest nieco dłuższa od tej, którą wybiera większość użytkowników, jednak pozwala ona zaoszczędzić. Specjalny algorytm zastosowany w Mapach Google uwzględnia rozmaite czynniki, takie jak:

· bieżące natężenie ruchu,

· liczba kilometrów do pokonania,

· nachylenie jezdni.

Na bazie tych informacji ustalana jest taka trasa, która będzie najmniej szkodliwa dla środowiska a jednocześnie pomoże kierowcy oszczędzić paliwo. Czy rzeczywiście korzystając z tej nowej funkcjonalności można w realny sposób obniżyć zużycie paliwa? Okazuje się, że tak.

Google zapewnia, że w niektórych przypadkach wydłużenie czasu przejazdu o kilka minut pozwala zaoszczędzić nawet 30% paliwa, co przy wielu podróżach w miesiącu przekłada się na duże zyski. Dodatkowo, branżowe newsy wskazują jasno, że przyczynia się to również do zmniejszenia emisji spalin, dlatego jest to działanie o charakterze proekologicznym.

Ekologia i oszczędności

Oszczędzanie paliwa to ogromna zmiana w planowaniu podróży samochodem. Dawniej celem priorytetowym dla zdecydowanej większości użytkowników Map Google było pokonanie konkretnej trasy w możliwie najkrótszym czasie. Wiele osób wybiera najkrótszą trasę, ponieważ są przekonani, że pokonując najmniej kilometrów jednocześnie zużycie paliwa będzie mniejsze. Okazuje się jednak, że czasami wybierając trasę dłuższą, jednakże bardziej optymalną, możemy zaoszczędzić więcej.

Przed wprowadzeniem tej funkcjonalności w Polsce najpierw była ona testowana w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Przez rok zmniejszyła się tam liczba wyemitowanego dwutlenku węgla aż o pół miliona ton. Dla porównania - jest to taka liczba, która jest porównywalna z tym, gdyby w jednym momencie sto tysięcy pojazdów przestało być eksploatowanych. Dane te udowadniają, iż funkcja ekologicznej jazdy w Stanach Zjednoczonych spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród kierowców. Oszczędzanie paliwa z mapami Google - nano.komputronik.pl to portal, na którym można sprawdzić więcej szczegółowych informacji na ten temat.

Oszczędzanie paliwa w Google Maps - wkrótce kolejne funkcjonalności

Cyfrowy potentat nie spoczywa na laurach. Wprowadzenie funkcji oszczędzania paliwa to dopiero początek. Teraz Google pracuje nad wprowadzeniem kolejnych usprawnień. Wkrótce ma pojawić się możliwość wyboru napędu, w jaki wyposażony jest nasz pojazd.

Uwzględnienie w wyborze trasy rodzaju silnika pomoże jeszcze efektywniej dobierać drogę tak, by zminimalizować spalanie bądź zużycie energii elektrycznej. Okazuje się, że poszczególne typy napędu dobrze sprawdzają się w różnych sytuacjach. Przykładowo: silniki diesla są najbardziej oszczędne przy dłuższych trasach, zaś napęd hybrydowy bądź elektryczny pozwala oszczędzić najbardziej w korkach.

Więcej ciekawostek można znaleźć na nano.komputronik.pl.

O autorze
TommyLeeTommyLee
1608 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]