Nowoczesność, czyli więcej elektroniki w naszych domach - Sprzęt

00
TommyLee

Bezawaryjny dostęp do odpowiednich zasobów energii elektrycznej to podstawowy warunek korzystania z „nowoczesności” w naszych domach. Nie wyobrażamy sobie życia bez różnych technologii bazujących na prądzie. Chodzi tu nie tylko o umożliwienie funkcjonowania sprzętu elektronicznego, ale również o oświetlenie, ogrzewanie i coraz popularniejsze systemy inteligentne, dzięki którym nasze domy stają się coraz bardziej „smart”.

Zapotrzebowanie na prąd sukcesywnie rośnie - zarówno w większych domach, jak i w niewielkich mieszkaniach. Średnio, dla przeciętnego domu jednorodzinnego, zakłada się, że wystarczająca powinna być moc na poziomie kilkunastu kilowatów. Oczywiście przy założeniu zapotrzebowania mieszczącego się w ogólnych normach. Warto zwrócić uwagę na to, jak będzie mogło wyglądać nasze życie rodzinne np. za kilka lat (po wybudowaniu domu). Czy na pewno zaplanowaliśmy wystarczającą moc, efektywną instalację i właściwą liczbę gniazdek oraz innych elementów domowej sieci? To bardzo istotne ustalenia już na początku planowania realizacji inwestycji. Po wykonaniu kolejnych etapów budowy domu wprowadzenie zmian w obrębie sieci nie będzie już tak łatwe, dlatego dziś w zdecydowanej większości stawia się np. na instalację trójfazową, która zapewnia o wiele większy komfort funkcjonowania (np. w razie wystąpienia awarii – możemy mieć pewność, że nie zostaniemy pozbawieni prądu całkowicie). Takie rozwiązanie pomaga również w dywersyfikacji zużycia prądu w ramach codziennego korzystania z różnych urządzeń i systemów. Pamiętajmy o instalacji trójfazowej szczególnie wtedy, gdy zamierzamy nabyć starszą nieruchomość – dom z instalacją jednofazową będzie na pewno tańszy, ale sami sobie odpowiedzmy na pytanie, czy na pewno zaoszczędzimy, szczególnie jeśli jesteśmy młodą rodziną z dziećmi.

 

Więcej elektroniki i różne poziomy poboru prądu

W naszych domach przybywa nie tylko różnego rodzaju sprzętu elektronicznego (RTV/AGD, komputery, kino domowe itp.) ale również nowych technologii – np. grzewczych (ogrzewanie podłogowe, grzejniki na prąd, kotły elektryczne, pompy ciepła, ogrzewacze wody itp.). Największy pobór prądu wiąże się z tymi ostatnimi. Mniejszy sprzęt nie jest tak energochłonny (np. komputery). Do problemów związanych z poborem prądu może dochodzić wówczas, gdy większość z tych systemów i urządzeń pracuje w jednym czasie. Dlatego tak istotne jest „pierwotne” dostosowanie instalacji do realnych (i przyszłych) potrzeb domowników. Warto przed podjęciem jakichkolwiek decyzji w tym zakresie zasięgnąć fachowej porady elektryka (chodzi głównie o właściwe oszacowanie i wyznaczenie mocy).

 

Modny i funkcjonalny smart dom… „na prąd”

Nowoczesne rozwiązania typu smart, takie jak inteligentne domy, cieszą się coraz większą popularnością, a dzięki większej dostępności tego rodzaju technologii (stają się tańsze) – mogą skutecznie ułatwiać nam codzienne życie. Zaprogramowanie różnych funkcji – takich jak np. włączanie, wyłączanie i regulacja natężenia światła, uruchamianie i wyłączanie różnych systemów ogrzewania, rolet, zraszaczy, bram wejściowych, garażowych itp. – nie jest niczym trudnym. Czasem wystarczy jedynie smartfon, który staje się naszym domowym i na dodatek – zdalnym – systemem „centralnego sterowania” domem, dzięki czemu mamy nie tylko kontrolę nad wszystkim, co dzieje się na terenie nieruchomości, ale mamy również szansę znacząco zracjonalizować wiele wydatków – w tym na energię elektryczną. Z drugiej strony – taki system dla pełnej efektywności potrzebuje właśnie odpowiedniej ilości prądu i bezawaryjności sieci. Nawet najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne wciąż bazują na tej „podstawie”, jaką jest energia elektryczna dostarczana w sposób ciągły i bez żadnych zakłóceń, o czym często zapominamy, decydując się na zakup kolejnych urządzeń i instalację nowych systemów. Jeśli wcześniej – na etapie planowania i budowy domu – zabrakło nam pod tym względem wyobraźni – możemy mieć problemy z efektywnym funkcjonowaniem domowej elektryki i elektroniki. Oczywiście zawsze można przeprowadzić modernizację instalacji i tym samym zwiększyć jej możliwości przesyłowe, jednak będzie się to wiązało ze sporymi kosztami i dużym nakładem prac. Zazwyczaj takie zmiany przeprowadza się po zakupie nieruchomości na rynku wtórnym lub wtedy, gdy planujemy remont generalny.

 

Współpraca: http://gryfino.nieruchomosci.pl/

O autorze
TommyLeeTommyLee
203 0

0 Komentarzy