Age of Empires II HD, The Forgotten Expansion, The African Kingdoms Expansion - Recenzja - Recenzje

06
Darius

Dawno, dawno temu bodajże w roku 1999, jeżeli dobrze pamiętam w listopadzie było zimno, padał już śnieg czuć było powoli zblizającą się gwiazdkę, w domu niestety wiało nudą. Ogrywanie po raz dziesiąty Populousa 3 nie sprawiało już tak wielkiej przyjemności. W akcie ostatecznej desperacji zacząłem czytać nawet książkę. Zbawieniem okazał się być prezent od mojego taty. Ze swojej wielkiej czarnej torby wyciągnął pudełko Age of Empires 2: The Age of the Kings, które mam w swojej kolekcji do dzisiaj. Od tamtego pamiętnego dnia minęło 16 lat, mimo to nadal bardzo często wracam do mojego ulubionego tytułu z dzieciństwa. Dzisiaj Age of Empires 2 to bez wątpienia jedna z najważniejszych gier strategicznych wszech czasów. Dla niektórych to symbol kultu, dla innych wzór do naśladowania dla współczesnych deweloperów. Microsoft pokusił się o przygotowanie jej odświeżonej wersji oraz zdążył już wypuścić dwa oficjalne dodatki. (Premiera wersji HD odbyła się w 2013 roku) Dzisiaj wybiore się w sentymentalną podróż do przeczłości i sprawdzę czy Age broni dzisiaj, tak dobrze jak robił to lata temu.

Era Imperiów powraca

Jako gracze mamy szczególną tendencję do idealizowania gier z młodości, przy których spędziliśmy dziesiątki, jeżeli nie setki godzin wspaniale się bawiąc. Bardzo mocno obawiałem się, że pozbawiona tego uroku, co kiedyś  i nutki nostalgii reedycja Age of Empires 2, w jakiś sposób zniszczy to, co o grze pamiętałem. Na szczęście wszystkie moje obawy rozwiała rzeczywistość. Gameplay jest tak samo miodny jak w oryginale. Gra absolutnie nie straciła uroku, jest tak samo przyjemna jak lata temu. Ba nawet lepiej wygląda! Hidden Path Entertainment wykonał kawał solidnej roboty. 

Założenia są takie same jak przed laty, na starcie dostajemy centrum miasta, kilku wieśniaków i naszym zadaniem jest rozbudowa naszej osady, poprzez zbieranie czterech podstawowych surowców drewno, kamień, złoto i jedzenie. Budowa sporego wojska i najprzyjemniejsze podbój i całkowita destrukcja przeciwników. Proste, ale bardzo satysfakcjonujące mechanizmy bronią się nawet dzisiaj. Ba śmiem twierdzić, że są przyjemniejsze niż te ze współczesnych strategii, których aktualnie jest niestety jak na lekarstwo. Do dyspozycji mamy oczywiście wszystkie podstawowe kampanie z Age of Kings i pierwszego oficjalnego dodatku The Conqueros.

 

Wszystko fajnie, ale w gruncie rzeczy wersja HD to kalka 1:1 oryginału, z nowymi teksturami i kilkoma usprawnieniami. Np. zwiększono limit jednostek z 200 do 500. Z większych zmian, o których warto wspomnieć to całkowita przebudowa modułu multiplayer i jego integracja ze Steamem dobrze, że nie trzeba już odblokowywać portów w ustawieniach routera, żeby sobie pograć ze znajomymi. Mimo to kod sieciowy jest bardzo kiepski, gra często laguje, i co gorsza crashuje w czasie rozgrywek, szkoda, bo Multi zawsze był mocnym elementem tej serii. Cieszy też fakt implementacji warsztatu Steamowego, w którym mamy dostęp do tysięcy fanowskich map, kampanii, czy nawet tekstur. Małe a cieszy. Czy coś jeszcze poszło nie tak? W sumie to brakuje polskiego tłumaczenie, mimo że w oryginale takowe było(przygotowane przez Cenegę). Dużym problemem jest też balans, których trochę kuleje.

Zapomniane Imperia

Kilka miesięcy po premierze podstawowej wersji HD. Microsoft poszedł za ciosem i z hukiem zapowiedział nowy dodatek do swojej odświeżonej produkcji. Była to całkiem zaskakująca informacja dla całej branży. Wielu dziennikarzy zastanawiało się czy po 13 lat po premierze warto robić kolejny dodatek? A co z Age of Empires 4? Nadal czekamy na premierę. Bardzo ryzykowne zagranie, które się jednak opłaciło, za przygotowanie rozszerzenia odpowiadają twórcy amatorskiego moda o tym samym tytule oraz studio SkyBox Labs. Tak dobrze czytacie moda, The Forgotten na początku swojego istnienia był bardzo dobrą fanowską modyfikacją, którą postanowiono przekształcić w pełnoprawny dodatek.

Zapomniane Imperia wprowadziły do gry bardzo wiele istotnych elementów. Pięć nowych cywilizacji: włoskie, indyjskie, słowiańskie, węgierskie oraz inkaskie. Do tego cztery bardzo rozbudowane oryginalne kampanie. Nareszcie powiem świeżości! Wszystkie misje są bardzo zróżnicowane i przemyślane, zdecydowanie bardziej złożone niż te, które pamiętamy z podstawowej wersji gry. A  na tym nowości jeszcze nie koniec! Zaimplementowano kilka nowych trybów rozgrywki,  Capture the Relic czy Treaty. W tym pierwszym musimy utrzymać jak najdłużej święty relikt odpierając przy tym ataki konkurentów, a drugi to nic innego jak wyścig ekonomiczny. Mapy były za małe? Jest nowy rozmiar czterokrotnie większy od największej mapy z podstawki. Cieszy też fakt integracji Twitchowego api, dzięki któremu możemy strumieniować obraz bez używania dodatkowego oprogramowania. A do tego jeszcze nowy lepszy balans, nowe jednostki, technologie, osiągnięcia. Jedynym problemem jest brak polskiej wersji językowej, i trochę wygórowany poziom trudności niektórych misji w kampaniach.

Afrykańskie Królestwa

5 listopada 2015 roku pojawiło się 2 oficjalne rozszerzenie, przenoszące nas do Afryki. Tak jak w przypadku The Forggoten pieczę nad produkcją sprawowała firma SkyBox Labs przy współpracy z moderami z ekipy Forgotten. Ponownie poczęstowano nas czterema nowymi cywilizacjami:  Portugalczykami, Etiopczykami, Berberami oraz mali.

Do tego cztery w pełni dubbingowane kampanie, multum nowych jednostek w tym wieże oblężnicze, dzięki którym mamy możliwość przerzucenia naszych jednostek przez mury! Nowe tryby rozgrywki multiplayer do tego sporo nowych map i co najważniejsze usprawnień SI i nieszczęsnego kodu sieciowego, który nadal jest tragiczny. Nadal nie ma polonizacji, i nie uporano się ze wszystkimi błędami, które trochę przeszkadzają w rozgrywce. Dodatek zdecydowanie udany, mimo to słabszy od poprzedniego.

Wololololo

Ok wiecie już mniej więcej, co wprowadziły wszystkie dodatki teraz pewnie ciekawi was jak wygląda całość? Ze smutkiem stwierdzam, że jest strasznie nierówna, pewne elementy wyszły lepiej inne dużo gorzej. Najbardziej błyszczą nowe kampanie, które powalają rozmachem i kreatywnością. Kolejnym zacnym elementem są nowe technologie i jednostki, które troszeczkę zmieniają system naszej rozgrywki. Zmiany zaszły także w faunie występującej w grze. Dodano kilka sympatycznych zwierząt np. słonie, strusie, krokodyle wielbłądy, wszystkie megaśnie budują klimat map, na, których rozgrywamy nasze potyczki. W tekście wspomniałem o wpadkach, których niestety jest całkiem sporo. Najbardziej irytującą jest sztuczna inteligencja komputera oraz path finding naszych wojaków.

Często zdarzało się, że moje jednostki blokowały się gdzieś pomiędzy budynkami albo kilkoma drzewkami i nie były w stanie samodzielnie dotrzeć do celu. SI komputerowego oponenta też na niektórych mapach się krzyczy, i często jest tak, że gramy ponad godzinę i nic, wróg nie atakuje. Największe problemy są jednak z osiągnięciami, które dostajemy losowo, a w gruncie rzeczy to nie zawsze. Grając Hunami dostałem achiewment za pierwsza wygraną Hiszpanami, dlaczego tak jest? Nie mam pojęcia, ale wypadałoby to naprawić. Następną fuszerką jest tryb multiplayer, który działa jak chce, raz da się przyjemnie pograć ze znajomymi, a czasami wywala po pierwszych 4 minutach... Nowe cywilizacje to też spore problemy z balansem. I np. na takich Portugalczyków gra się bardzo ciężko. A wszystko za sprawą ich perka, dzięki któremu mogą budować specjalny budynek, który za darmo generuje surowce. Twórcy ciągle wydają poprawki, więc może sytuacja w przyszłości diametralnie się zmieni, miejmy taką nadzieję.

Za imperium!

Mimo licznych błędów, średniego balansu cywilizacji, fatalnego kodu sieciowego, głupiego jak but SI. Age of Empires 2 HD z dodatkami to gra kompletna, dająca dużo frajdy, każdy znajdzie w tym pakiecie coś dla siebie. Starzy wyjadacze udoskonaloną grę swojego dzieciństwa, nowi gracze solidną strategie, których na rynku aktualnie jest jak na lekarstwo.  Dla każdego miłośnika RTSów, pozycja zdecydowanie obowiązkowa. Cena jest stosunkowo wysoka, ale chyba warto, zawartości starczy na ponad 120h. Ja osobiście polecam!

  • Plusy
  • To nadal stare dobre Age of Empires 2
  • Integracja z warsztatem steam
  • Gra ma swoje lata ale nadal wciąga jak czarna dziura
  • Przebudowany multiplayer z nowymi trybami
  • Zdecydowanie lepszy balans niż w oryginale
  • Znakomicie zaprojektowane dwa nowe dodatki
  • Interesujące tryby rozgrywki
  • Świetne nowe cywilizacje
  • Spora ilość nowych przydatnych jednostek
  • Nowe mechaniki rozgrywki
  • Minusy
  • Grafika może być niewystarczająca na dzisiejsze standardy
  • Fatalny kod sieciowy
  • Spora ilość bugów
  • Bardzo kiepska SI
  • Balans jest lepszy niż w oryginale ale nie doskonały
  • Cena
  • Gdzie Polska cywilizacja?
  • Brak polonizacji
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy