• Strona główna
  • Drukarka nie drukuje na czarno? 7 możliwych przyczyn problemów z drukiem

Drukarka nie drukuje na czarno? 7 możliwych przyczyn problemów z drukiem - Felieton

00
TommyLee

Każdy, kto chociaż sporadycznie drukuje potrzebne mu materiały, doskonale wie, jak uciążliwe jest, gdy drukarka nie drukuje na czarno. Takie sytuacje nie tylko budzą w nas zrozumiałą irytację, ale także mogą być powodem znaczących opóźnień czy nawet przestojów w pracy. Jeśli zmagasz się z podobnym problemem, w tym artykule podpowiemy, jakie mogą być jego przyczyny – zapraszamy do lektury!


Drukarka nie drukuje na czarno – niestety, jest to na tyle częsty problem, że zapewne każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał z nim do czynienia. Wydaje się on tym większy, że w przypadku pozostałych kolorów sprzęt działa bez zarzutu – naturalnie więc nasuwa się pytanie, skąd trudności akurat z wydrukiem na czarno. Informacje znalezione często w Internecie podpowiadają, co zrobić, gdy wszystkie tusze nie drukują, mniej natomiast wiadomo, jak postępować, gdy niedrukowany jest jedynie tusz czarny.

 

Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa – niezbędne urządzenie w codziennej pracy

Współczesny świat wymaga, aby informacje przekazywane były szybko i sprawnie – na tym opiera swoje funkcjonowanie wiele firm, biur czy instytucji. Urządzeniem, które to umożliwia, jest bez wątpienia drukarka – niewielki i niepozorny sprzęt, bez którego jednak trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie.

Chociaż najczęściej w Internecie można spotkać się z pytaniami, co robić, gdy drukarki HP, takie jak HP Deskjet, nie drukują na czarno, problem jest w zasadzie uniwersalny – dotyczy każdego modelu drukarki atramentowej, gdyż wszystkie one, bez względu na markę, charakteryzują się podobną budową i sposobem działania.

Na szczęście prostota tych urządzeń sprawia, że nie zawsze w przypadku awarii musisz oddawać je do serwisu. Przyczyny złego działania sprzętu możesz nie tylko samodzielnie sprawdzić, ale nawet je rozwiązać – często bowiem naprawienie konkretnej usterki nie wymaga posiadania umiejętności technicznych, a sprowadza się jedynie do postępowanie zgodnie z instrukcjami przekazywanymi przez oprogramowanie drukarki. Drukarka wyposażona jest ponadto w mechanizmy pozwalające na szybką ocenę jakości wydruku, np. drukowanie strony testowej. Oprogramowanie drukarki, po przeprowadzeniu odpowiednich działań, takich jak czyszczenie dysz atramentowych, automatycznie drukuje następnie taką stronę – dzięki niej sprawdzić można, czy stan druku nas satysfakcjonuje, czy też należy podejmować dalsze działania, aby znów móc sprawnie drukować.

 

Problemy z drukarką

Problemy z drukarką a funkcjonowanie w pracy i w domu

Co zrobić, gdy nie jest drukowany czarny tusz – ile razy musiałeś mierzyć się z tym problemem? Nadchodzi dzień Twojej prezentacji w firmie, wszystko dopięte na ostatni guzik, jeszcze tylko pozostaje wydrukowanie dokumentów, a tu... drukarka przestaje drukować tekst. Albo: termin oddania raportu zbliża się nieubłaganie, i znów ta sama sytuacja – problem ze sprzętem drukującym. Każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji, doskonale zdaje sobie sprawę, jak bardzo jest ona uciążliwa – niezwykle utrudnia ona funkcjonowanie w pracy czy w domu, a w skrajnych sytuacjach wręcz je uniemożliwia.

Mimo że problem wydaje się skomplikowany, jego przyczyny są zazwyczaj prostsze, niż można by sądzić – często na tyle, że niepotrzebne jest oddawanie urządzenia do serwisu, lecz możemy sami zdiagnozować przyczynę. Poniżej przedstawiamy informacje na temat możliwych powodów problemów z wydrukiem koloru czarnego – sprawdź, jak temu zaradzić i na co warto zwrócić uwagę! Warto sprawdzić wszystkie opisane przyczyny po kolei, tak, aby eliminować kolejne i w końcu dojść do tej właściwej. Mamy nadzieję, że wdrożenie tych wskazówek sprawi, że Twoje urządzenie znów będzie bezproblemowo obsługiwało czarny tusz.

 

Dlaczego drukarka nie drukuje na czarno?

Dlaczego drukarka nie drukuje na czarno? Możliwe przyczyny

Fakt, że drukarka nie drukuje czarnego, nieco różni się od standardowego problemu z tuszami – jest to bowiem sygnał, że sytuacja jest związana bezpośrednio z czarnym wkładem atramentowym, uwagę należy więc poświęcić głównie jemu. Poniżej podpowiadamy, w czym może tkwić problem i co możesz zrobić, aby samodzielnie sobie z nim poradzić.

1. Puste wkłady atramentowe lub niski poziom tuszu – chociaż jest to najbardziej oczywisty powód i zapewne już na początku pomyślałeś o tym, by sprawdzić poziom tuszu, nie zaszkodzi o tym przypomnieć. Zazwyczaj o niskim poziomie czarnego atramentu powiadamiają specjalne komunikaty wyświetlane przez drukarkę – jest to dla nas informacja, że należy jak najszybciej wymienić wkład z atramentem. Zrobimy to samodzielnie, gdyż każdy użytkownik drukarki ma możliwość dostępu do wkładów atramentowych – wystarczy jedynie otworzyć pokrywę komory, w której mieszczą się wkłady, następnie wysunąć z gniazda opróżniony wkład z czarnym atramentem, a w jego miejsce włożyć nowy.
2. Co w sytuacji, kiedy drukarka nie drukuje na czarno, mimo że jest tusz? Być może problem z wydrukiem koloru czarnego tkwi w fakcie, że wkłady atramentowe są zanieczyszczone. Tutaj również mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – ich czyszczenie odbywa się bardzo prosto, niejako automatycznie, bo poprzez oprogramowanie samej drukarki. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednią opcję w panelu sterowania urządzenia, a następnie postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. Pod koniec tej czynności urządzenie wydrukuje stronę testową, dzięki której ocenimy, czy jakość wydruku się polepszyła.
3. Nieco bardziej wymagające, ale wciąż możliwe do samodzielnego wykonania, jest czyszczenie obszaru wokół dysz drukujących urządzenia. Aby to zrobić, wyjmij wkłady atramentowe i delikatnie oczyść za pomocą patyczka z pianki gumowej zwilżonego wodą obszary wokół dysz atramentowych. Zaczekaj, aż wyschną lub delikatnie wytrzyj je wacikiem, a następnie włóż wkłady z powrotem do gniazd.
4. Jeśli powyższe sposoby radzenia sobie z faktem, że drukarka nie drukuje na czarno, nie działają, warto także upewnić się, czy problem nie tkwi w papierze. Być może jest on pozaginany lub włożony w niepoprawny sposób, co znacząco wpływa na obniżenie się jakości wydruku.
5. Zatkany wężyk pompy atramentowej. Ten element drukarki odpowiada za czyszczenie głowicy poprzez odciągnie atramentu do specjalnej gąbki. Niestety, czarny tusz nie zostaje odpompowany z samego wężyka, co powoduje, że zasycha on w jego wnętrzu i tym samym go blokuje, przez co przepływ czarnego atramentu staje się niemożliwy. Czyszczenie można przeprowadzić samodzielnie, demontując poszczególne części urządzenia, aby dotrzeć do znajdującego się w pompie wężyka.
6. Bardzo często przyczyną niemożności uzyskania dobrej jakości czarnego wydruku jest problem zaschniętego tuszu. Wynika on najczęściej ze zbyt rzadkiego drukowania dokumentów – warto więc profilaktycznie drukować chociaż jedną stronę w regularnych odstępach czasu, na przykład co tydzień.
7. Uszkodzenie głowicy drukującej lub systemu elektronicznego drukarki – być może problemy z wydrukiem na czarno dotyczą samej elektroniki urządzenia – wówczas nieodzowne jest oddanie sprzętu do serwisu bądź zakup nowego. Takie przypadki są jednak rzadkie, najczęściej powód tego, że Twój sprzęt nie drukuje czarnego, jest znacznie prostszy i możliwy do samodzielnego rozwiązania.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak radzić sobie z problemami z drukiem na czarno? Przeczytaj artykuł Twoja drukarka nie drukuje na czarno? Sprawdź jak temu zaradzić!

Wynajem drukarek


Wynajem drukarek - sposób na uniknięcie problemów ze sprzętem

Chociaż w większości przypadków samodzielnie można w prosty sposób rozwiązać problem z drukiem w kolorze czarnym, niestety bywa i tak, że niewiele da się już zrobić. Można wówczas oddać urządzenie do serwisu lub kupić nowy model, niestety – takie rozwiązania zawsze niosą za sobą ryzyko tego, że po jakimś czasie znów będziemy się musieli mierzyć z kolejnymi awariami. Posiadanie sprzętu na własność zawsze bowiem wiąże się z koniecznością samodzielnego radzenia sobie w razie wszelkich trudności z wydrukiem materiałów. Fakt ten jest zapewne powodem coraz większej popularności trendu, jakim jest wynajem drukarek. Na czym on polega?

Wynajem drukarek to rozwiązanie niezwykle korzystne finansowo, gdyż nie trzeba inwestować dużych pieniędzy na zakup dobrej klasy urządzenia – zaoszczędzone pieniądze zostają w kieszeni firmy wynajmującej, która, dzierżawiąc urządzenie, pokrywa tylko koszty za rzeczywiście wydrukowane strony. Co ważne, w razie awarii firma nie ma przestojów w pracy, bo urządzenie jest szybko naprawiane na miejscu. W przypadku poważniejszych napraw maszyna jest zabierana do serwisu, a firma otrzymuje urządzenie zastępcze (o tej samej klasie). Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wynajem drukarek, widząc w tym możliwość optymalizacji kosztów oraz ułatwienia i przyspieszenia codziennej pracy.

Konserwacja drukarki

Konserwacja drukarki kluczem do jej sprawnego działania

We wszelkich poradach dotyczących drukowania więcej mówi się o tym, jak zaradzić zaistniałym problemom, a nie, jak właściwie dbać o urządzenie. Niesłusznie, gdyż prawidłowa konserwacja sprzętu i użytkowanie go zgodnie z zaleceniami producenta może sprawić, że unikniemy w przyszłości wielu niespodziewanych awarii. Jak zatem należy właściwie dbać o drukarkę?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby urządzenie nie było narażone na zbyt duże działanie promieni słonecznych, które niekorzystnie wpływają na atrament oraz papier. Z tych samych powodów urządzenie nie powinno znajdować się także w miejscu, w którym panuje duża wilgotność. Należy również sprawdzić, czy drukarka wszystkimi krawędziami stoi na płaskiej, stabilnej powierzchni.

Jak już wspomniano, niezwykle często za niemożnością uzyskania czarnego wydruku stoi fakt, że atrament w tym kolorze bardzo szybko i łatwo zasycha. Niezwykle ważne jest więc regularne używanie urządzenia, aby tusz, zwyczajnie, nie zasechł w jego podzespołach. Nawet więc, jeśli nie masz potrzeby częstego drukowania, postaraj się wydrukować coś przynajmniej raz w tygodniu – za pomocą tej prostej czynności możesz się uchronić się od problemów z tym, że drukarka nie drukuje.

Zadbaj także o regularne dokonywanie konserwacji sprzętu oraz czyszczenie go za pomocą specjalistycznych środków. Warto także pamiętać o regularnej wymianie zużytych lub uszkodzonych części – najczęściej drukarka sama wyświetli stosowny komunikat, jeśli któryś z elementów urządzenia nie będzie działał tak, jak powinien.

Warto także dbać o to, aby dostarczane przez nas materiały eksploatacyjne – zarówno papier, jak i tusze – były wysokiej jakości. Zwłaszcza w przypadku tuszu należy zwracać na to uwagę – najbezpieczniejsze jest kupowanie oryginalnych wkładów atramentowych tego samego producenta, którego urządzenie posiadamy. W praktyce jednak coraz więcej osób korzysta z tańszych zamienników – warto wówczas sprawdzić, czy wybrany przez tusz charakteryzuje się dobrą jakością.

Podsumowanie

Jak widać, możliwych przyczyn sytuacji, że nasza drukarka nie drukuje koloru czarnego, może być wiele – począwszy od zanieczyszczonych obszarów wokół dysz atramentowych, na zwykłym braku tuszu skończywszy. Na szczęście w takim przypadku większość czynności, które usuną awarię, możesz przeprowadzić samodzielnie – czy jest to wymiana tuszu, czy czyszczenie odpowiednich elementów poprzez oprogramowanie urządzenia. Mamy nadzieję, że zamieszczone powyżej informacje były dla Ciebie pomocne i dzięki nim szybko uporasz się z faktem, że Twoja drukarka nie drukuje na czarno.

 

 

Artykuł Sponsorowany

O autorze
TommyLeeTommyLee
1131 0

0 Komentarzy