• Strona główna
  • Test obudowy cooler master qube 500 flatpack macaron edition

Test obudowy Cooler Master Qube 500 Flatpack Macaron Edition - Test

00
TommyLee

Cooler Master Qube 500 to kompaktowa obudowa komputerowa, która wyróżnia się nietuzinkowym połączeniem eleganckiego designu, praktycznych funkcji oraz skutecznym systemem chłodzenia. Dostępna jest w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej, białej oraz Macaron. Cena Macaron wskazuje na wydatek rzędu 470 zł. W dalszej części tekstu przedstawimy, co zyskujemy w zamian za tę cenę.

Co znajdziemy w zestawie obudowy

Obudowa komputera dostarczana jest w płaskim opakowaniu, w którym różne elementy są starannie rozmieszczone w kilku warstwach. Podobnie jak w przypadku mebli z IKEA, to użytkownik jest odpowiedzialny za złożenie sprzętu od podstaw. Co więcej, producent zaleca, aby podczas montażu skorzystać z okazji i od razu zamontować podzespoły komputera. Według niego, taki sposób montażu PC bardziej ułatwia cały.

qube 500

Po rozpakowaniu opakowania, na wewnętrznej stronie kartonu znajdziemy klarowny przewodnik, który krok po kroku opisuje niezbędne etapy montażu obudowy. Wszystkie komponenty zostały ułożone w kolejności, w jakiej powinny być montowane. Chociaż instrukcja wydaje się przepełniona informacjami, w rzeczywistości wystarczy połączyć jedynie pięć głównych paneli, a miejsca, w których potrzebne są śrubki, zostały wyraźnie oznaczone symbolami krzyżyków. Montaż szkieletu obudowy można z powodzeniem zrealizować w mniej niż pięć minut.

qube 500

Wymiary obudowy wynoszą odpowiednio: 40,6 x 23,1 x 41,5 cm. Waga nie przekracza 7,8 kilograma. Qube 500 wyróżnia się nowoczesnym i minimalistycznym designem. Macaron Edition udostępnia wymienne panele w trzech kolorach: miętowy, różowy, kremowy. Do tego mamy jeszcze jeden uchwyt w kolorze miętowym i plastikowe zaczepy dla klawiatury lub gamepada. Wszystkie te bonusy nie są dostępne w wersji czarnej i białej opisywanej obudowy.

qube 500

Jeśli chodzi o porty dostępne na przednim panelu obudowy, znajdziemy tam dwie wtyczki USB typu A oraz jedno złącze USB-C. Z prawej strony panelu znajduje się gniazdo audio 3,5 mm typu combo, które obsługuje zarówno dźwięk, jak i mikrofon. Pośrodku panelu znajduje się przycisk włącznika komputera. Warto zaznaczyć, że obudowa nie jest wyposażona w przycisk reset.

Montaż podzespołów w obudowie Qube 500

Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, obudowa może pomieścić aż 33 litry. Wydaje się być kompatybilna z formatem nie większym niż m-ATX, jednak w rzeczywistości bez trudu pomieścicie w niej płytę główną ATX. Qube 500 zapewnia obszerną przestrzeń do zamontowania pozostałych komponentów. Wewnątrz znajduje się miejsce na karty graficzne o długości do 365 mm, plus w zestawie dostępny jest element, który umożliwia wertykalny montaż GPU. Niezbędny riser PCIe musi być zakupiony osobno. Maksymalna wysokość chłodzenia procesora, jaką można zainstalować, wynosi 172 mm. Jeśli chodzi o zasilacze, obudowa Qube 500 obsługuje standardy SFX-L, SFX oraz ATX. Z naszego doświadczenia odradzamy jednostki ATX, szczególnie jeśli chcecie sięgnąć po większą kartę graficzną.

qube 500


Jeśli chodzi o opcje chłodzenia wodą, dostępne są cztery lokalizacje: na górze, z przodu, na dole i z boku obudowy. W górnej części obudowy można zamontować chłodnicę o rozmiarze 240 mm lub 280 mm, przy czym w przypadku tej drugiej opcji maksymalna grubość nie powinna przekroczyć 53 mm. Zalecamy korzystanie z mniejszej chłodnicy, aby uniknąć komplikacji. Z przodu obudowy również istnieje możliwość zamocowania chłodnicy o rozmiarze 240 mm lub 280 mm, choć będzie to wymagać przeniesienia zasilacza. Z boku obudowy znajduje się dodatkowe miejsce, gdzie można zamocować stelaż na zawiasach o dwóch różnych wysokościach. On także umożliwia zamocowanie chłodnicy lub wentylatorów – w tym przypadku trzeba zamienić miejscami szklany panel z perforowaną blachą.

qube 500

Warto podkreślić, że obudowa ta jest przygotowana do montażu do czterech tradycyjnych dysków HDD 3.5 cala, jak i trzech dysków SSD/HDD o rozmiarze 2,5 cala. Obudowa w kwestii uporządkowania przewodów oddaje do naszej dyspozycji mnóstwo opcji a do tego za ścianą płyty głównej daje odległość 29 do 32 mm do panelu bocznego obudowy.

Nasze przemyślenia o obudowie Qube 500

Nowa obudowa Cooler Mastera jest pozytywnym zaskoczeniem. Po pierwsze, przygotowanie do jej montażu nie jest czasochłonne. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne niejasności w instrukcji, gdzie początkowo zaleca się nałożenie górnej części obudowy, a później jej zdjęcie, jeśli planuje się zamontowanie chłodnicy. To wydaje się być mało praktyczne. Ponadto, na trzecim etapie instrukcja sugeruje montaż karty graficznej zaraz po płycie głównej. W przypadku dużych kart graficznych może to utrudnić podłączanie wszystkich przewodów do płyty głównej. Z tego powodu lepiej byłoby zostawić montaż karty na sam koniec. Jednocześnie, jak już wspomnieliśmy, zalecamy postawić na zasilacz SFX. Jego rozmiar i krótsze przewody naprawdę sporo ułatwią.

qube 500

Mimo tak niewielkiego rozmiaru obudowa zaskoczy przewiewnością a czystość w środku zapewniają wszędobylskie filtry. Jeśli mamy inwencję twórcza bez przeszkód Qube 500 zaadaptuje także customowe chłodzenie wodą. Pozostają przy konwencjonalnych rozwiązaniach zalecamy nie szarżować z mocą podzespołów. Topowy procesor 13. lub 14. generacji Intela w tak małej obudowie będzie stanowić spore wyzwanie dla AiO z chłodnią 240 mm.

qube 500

Cooler Master Qube 500 to obudowa komputerowa, która harmonizuje estetyczny design, praktyczność oraz znaczną elastyczność w kwestii rozbudowy systemu. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, zapewnia znaczną przestrzeń dla podzespołów. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli poszukujesz obudowy, która doskonale zestawia styl i funkcjonalność, warto rozważyć propozycję marki Cooler Master.

ocena

 

  • Plusy
  • Nietuzinkowy wygląd
  • Wzorowa jakość wykonania
  • Spore możliwości aranżacji
  • Ciekawe dodatki w pakiecie
  • Atrakcyjna cena
  • Minusy
  • Kilka głupotek w instrukcji
  • Lepiej unikajcie zasilaczy ATX
  • W sumie to nie ma poważniejszych wad :P
O autorze
TommyLeeTommyLee
1626 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]