Test chłodzenia Corsair A115 - Test

00
TommyLee

Corsair A115 zostało stworzone z myślą o efektywnym schładzaniu najbardziej wymagających procesorów, stawiając sobie za cel rywalizacji z najlepszymi rozwiązaniami konkurencji. Czy producent odniósł sukces?

Chłodzenie powietrzem Corsair A115 bazuje na dwuwieżowej konstrukcji z miedzianą podstawą pokrytą warstwą niklu oraz sześcioma rurkami cieplnymi o przekroju 6 mm. Nabywca na wyposażeniu tego produktu znajdzie też dwa wentylatory AF140 ELITE. W teorii produkt ten stanowi alternatywę dla chłodzenia cieczą w postaci AiO, na papierze oferując równocześnie dość porównywalną wydajność. Wszystko to w cenie niespełna 500 złotych, co na polskie warunki kwotą małą nie jest.

Solidne wykonanie i minimalistyczne wzornictwo

Wymiary chłodzenia wynoszą odpowiednio: 153mm x 155mm x 164.8 mm. Waga całej aparatury został określona na 1.59Kg. Generalnie Corsair A115 imponuje nie tylko rozmiarem ale i solidnym wykonaniem oraz minimalistycznym wzornictwem, co podkreśla stylowa matowa czerń. Jednocześnie produkt objęto pięcioletnią gwarancją producenta, co świadczy o renomie marki.

corsair a115

Uchwyty wentylatorów AF140 ELITE wykonano ze stali. Przesuwają się na preinstalowanych szynach na każdym boku wieży a charakterystyczne kliknięcie informuje o poprawnym założeniu wentylatora. Prowadnice musimy samodzielnie przykręcić. W pakiecie znajdziemy dwa komplety stalowych prowadnic i dwa wentylatory, choć na samym chłodzeniu producent przewidział trzy miejsca montażowe: front, środek, tył.

corsair a115

Montaż chłodzenia Corsair A115 jest prosty i intuicyjny. Mamy elementy dedykowane podstawkom Intel LGA 1700, 1200, 115x oraz AMD AM4 (kompatybilne także z AM5). Brak elementów montażowych dla Intel LGA 2011/2066 oraz AMD TR4 może być pewnym rozczarowaniem. W zestawie nie znajdziemy też dodatkowej pasty termoprzewodzącej. Ta, w postaci Corsair XTM70, została już nałożona w fabryce.

corsair a115

Problem stanowi też kompatybilność. Wysokość chłodzenia w obudowie wynosi 164,8 mm o ile wentylator na froncie nie koliduje z RAM-em. Jednocześnie z tyłu chłodzenia przeszkadzać będzie obudowa portów IO Shield, spotykana przeważnie w droższych modelach płyt głównych. Pod tym względem podobny, ale tańszy Cooler Master Hyper 622 Halo wypadał znacznie lepiej, gdzie wentylator nie kolidował z pamięciami RAM.

Wyniki Testów i Wydajność

Podczas testów na platformie Intel Core i7-13700K, Corsair A115 prezentowało stabilną wydajność, utrzymując temperatury na zbliżonym poziomie do konkurencyjnych rozwiązań. Należy jednak podkreślić, że procesor działał z parametrami napięcia zgodnymi z wytycznymi Intela (płyta główna Asrock). Zależnie od producenta może nie być to regułą, bo przykładowo Gigabyte czy Asus takowe lubią faktycznie podbijać. Zalecamy w takim wypadku undervolting.

corsair_wykres_temp

Obroty wentylatorów AF140 ELITE wyglądają następująco: 1590 RPM dla 100%, 1288 RPM dla 75%, 941 RPM dla 50%. Testy zostały wykonane przy pełnym obciążeniu wszystkich rdzeni programem Cinebench 2024. W przypadku pełnego obciążenia wentylatory chłodzenia pracują z wartością 1465-1590 RPM, co w dużej mierze zależy od płyty głównej. Wyniki z jednym wentylatorem między wieżami a dwoma, gdzie jeden powędrował na front, nie są znaczące - wręcz marginalne. Jeśli przeniesiemy wentylator z frontu na tył chłodzenia możemy odnotować pogorszenie temperatur.

Corsair A115

Podczas testów throttling nie był obecny, co należy zaliczyć na plus. Temperatura delikatnie przekraczała 90 stopni, dlatego jeśli PC użytkowany jest głównie do zadań profesjonalnych zalecamy undervolting. Pomoże to zredukować temperatury i hałas. W przypadku gier, z użyciem Core i7-13700K, należy spodziewać się temperatur w zakresie 50 do 60 stopni, co jest rezultatem jak najbardziej dobrym. Osiagniemy to korzystając nawet z jednego wentylatora, czyli nie trzeba przejmować się kompatybilnością z pamięciami RAM.

Podsumowanie - Cena a Wydajność

Corsair A115, wycenione na 115 Euro (około 500 złotych), to solidnie wykonane chłodzenie powietrzem. Mimo to, przy porównywalnych cenach, dostępne są również interesujące rozwiązania AiO z chłodnicami 240 i 280 mm, co sprawia, że ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. Chociaż A115 nie jest pozbawione wad, stanowi atrakcyjną opcję dla osób ceniących prostotę konserwacji i długi cykl życia produktu.

mocny

 

  • Plusy
  • Prostota montażu
  • Elegancki, minimalistyczny wygląd
  • Bez problemu chłodzi wydajny procesor w grach
  • Radzi sobie też pod pełnym obciążeniem (acz wypada sięgnąć po undervolting)
  • Minusy
  • Pod pełnym obciążeniem CPU dość głośne chłodzenie
  • Brak kompatybilności z LGA 2011, 2066 oraz TR4
  • Wentylator na froncie przeważnie koliduje z pamięcią RAM
O autorze
TommyLeeTommyLee
1627 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]