Top Tunes #4 – Amnesia: A Machine For Pigs - Publicystyka

00
Artur "Laska Gaming" Loska

Jestem wielkim fanem gier zaliczanych do horrorów a szczególnie pierwszej części Amnesii. Do następcy tej genialnej produkcji ciężko jest mi się ustosunkować ponieważ nie jest grą jaką oczekiwałem. Spodziewałem się genialnej gry grozy i niewyobrażalnego strachu a otrzymałem tytuł, który nie był aż tak przerażający lecz wynagradzał to niesamowitym klimatem oraz świetną, zmuszającą do refleksji fabułą. Może to nie jest to za co kocham pierwowzór ale Machine For Pigs zrobiło na mnie piorunujące wrażenie zmuszając do przemyślenia kilku spraw.

This Dawning Epoch

 

Jessica Curry Amnesia A  machine for pigs

Jessica Curry miała trudne zadanie w tworzeniu ścieżki dźwiękowej. Gra jest trudna do sklasyfikowania gatunkowo i w dodatku osadzona w klimatach wiktoriańskich, co też narzuca pewną określoną stylistykę. Druga Amnesia posiada elementy czysto horrorowe lecz w większości czasu skupia się na opowiadaniu historii co też musiało zostać odpowiednio zbalansowane w muzyce. Kompozytorka świetnie połączyła oba aspekty tworząc bardzo ciekawe kompozycje. Z jednej strony mamy mroczne ambienty idealnie budujące napięcie oraz poczucie grozy, a z drugiej stonowane, nostalgiczne kompozycje oddające tragizm fabuły. Całość świetnie się zgrywa utrzymując mroczny, chodź dość specyficzny klimat. Jedno na co mogę trochę narzekać to wtórność motywów używanych w kompozycjach, która pod koniec zaczyna lekko nużyć.

 

Can You See Us Daddy?

To co zachwyciło mnie w opisywanym soundtracku to niesamowite odwzorowanie klimatu rewolucji przemysłowej. W ambientach możemy usłyszeć obracające się koła zębate, świst pary czy odgłosy pracującej fabryki, dzięki którym mamy wrażenie że wchodzimy do wnętrza potwornej maszyny. Zestawione razem z dziecinnymi wyliczankami dają przerażającą mieszankę. Z kolei momenty w których poznajemy historię głównego bohatera oraz jego dzieła okraszone zostały łagodniejszymi dźwiękami. Tutaj dominują skrzypce, pianino oraz w kilku miejscach kobiece partie operowe. Mieszanka ta świetnie oddaje atmosferę tamtych lat oraz tragizm sytuacji, w której znalazł się Angus. Warto też dodać, że w soundtracku zostały wplecione kwestie żywcem wyjęte z gry które sprawiają że całość zamyka się w spójną historię.

We Are the Pig

Uwielbiam wracać do tej muzyki. Za każdym odtworzeniem przeżywam na nowo historię, która tak mnie urzekała w A Machine For Pigs. Dla mnie soundtrack staje się albumem koncepcyjnym opowiadającym krok po kroku o szaleństwie, strachu i odkupieniu głównego bohatera. Swoje też dokłada wiktoriański klimat, który idealnie sprawdza się przy lekturze przygód detektywa Poirota czy panny Marple. Kilka razy jednak musiałem odłożyć książkę by zastanowić się nad wypowiadanymi sentencjami, szczególnie nad końcowym monologiem maszyny który głęboko zapada w pamięć. Przy całym tym zachwycie muszę zaznaczyć, że nie jest to muzyka dla wszystkich, lecz jeśli chcecie spróbować wejść do maszyny to całość jest dostępna za darmo na stronie artystki.

 

O autorze
Artur "Laska Gaming" LoskaArtur "Laska Gaming" Loska
104 2

Od zawsze i na zawsze w związku z pecetem. Wskazuje i kilka od wielu lat doceniając każdą nutę wydobywającą się z cyfrowego świata. Youtuber pasjonujący się sceną indie, uwielbiający długie wieczory z dobrym piwem i jeszcze lepszą grą na ekranie.

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]